Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů bude prodloužen do roku 2020. Dohodli se na tom delegáti na víkendové konferenci o změnách klimatu v Dauhá. Hostitelský Katar prosadil na závěr dvoutýdenního maratonu jednání podle agentury DPA kompromisní řešení, které však nepředpokládá přísnější závazky.
Kjótský protokol II, jenž by měl začít platit příští rok, však podle agentury AFP odmítá například Rusko, podle něhož byla dohoda vynucena silou. Původně prodloužení dohody blokovaly také Polsko a Ukrajina.
Státy se dohodly, že druhé období Kjótského protokolu začne již příští rok a skončí v roce 2020. K novému Kjótskému protokolu se kromě 27 členských států Evropské unie připojí asi desítka dalších zemí včetně Austrálie a Norska. Nadále mezi nimi chybí například USA a Čína, největší znečišťovatelé ovzduší na světě. Dohromady tak na spolupracující státy připadá jen 15 procent celosvětových emisí CO2.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil dohodu z Dauhá za první etapu, ale vlády podle něj musejí proti klimatickým změnám udělat mnohem víc. S ohledem na kýženou dohodu v roce 2015 se chce Pan podle svého mluvčího více osobně angažovat ve prospěch zvýšení cílů a financování opatření proti změnám klimatu.
"Nebyla to snadná cesta. Nebyla to krásná cesta. Nebyla to rychlá cesta, ale dokázali jsme přejít most, a doufejme, že dokážeme zrychlit," zhodnotila konferenci evropská komisařka pro životní prostředí Connie Hedegaardová. Podle ní nová dohoda otevře cestu k rozhovorům o novém globálním paktu o snižování emisí skleníkových plynů. Ten by měl být schválen v roce 2015 a vstoupit v platnost v roce 2020, kdy vyprší Kjóto.
Ekologické organizace výsledky konference v Dauhá kritizovaly.
"Výsledek konference je výstražným znamením, že tento proces musí být nastaven zcela nově, aby poskytl to, co je z hlediska vědců nutné," uvedl odborník z hnutí Greenpeace Martin Kaiser.
V roce 2014 má být Kjótský protokol II přezkoumán. EU přitom prosazuje ambicióznější cíle.
V končícím Kjótském protokolu se 35 vyspělých zemí v roce 1997 zavázalo snížit do roku 2012 emise skleníkových plynů o pět procent pod úroveň roku 1990. Samotná unie však chce do roku 2020 snížit emise CO2 ve srovnání s rokem 1990 až o 30 procent. Svůj dosavadní cíl 20 procent má už prakticky splněný.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist