Bývaly doby, kdy lidé v totalitních evropských zemích očekávali od Ameriky zázraky. Doufali, že Spojené státy dostojí strhujícím formulacím z válečné Atlantické charty, zaženou komunismus a přinesou svobodu. I v prvních letech po kolapsu říše zla byla Amerika nejdůležitější zemí pro všechny nově osvobozené státy mezi Baltským a Černým mořem. Nebyla jen geopolitickým arbitrem, který kroutí ruku Rusku a nutí ho respektovat suverenitu jeho někdejších držav. Americký roh hojnosti zase ztělesňoval konzumní typ kapitalismu, o jakém východoevropské národy do té doby jen snily.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



