Bývaly doby, kdy lidé v totalitních evropských zemích očekávali od Ameriky zázraky. Doufali, že Spojené státy dostojí strhujícím formulacím z válečné Atlantické charty, zaženou komunismus a přinesou svobodu. I v prvních letech po kolapsu říše zla byla Amerika nejdůležitější zemí pro všechny nově osvobozené státy mezi Baltským a Černým mořem. Nebyla jen geopolitickým arbitrem, který kroutí ruku Rusku a nutí ho respektovat suverenitu jeho někdejších držav. Americký roh hojnosti zase ztělesňoval konzumní typ kapitalismu, o jakém východoevropské národy do té doby jen snily.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se