Česká přenosová soustava patří k nejlepším v Evropě. V současné době však musí reagovat na změny v energetice, kvůli kterým je potřeba soustavu dále rozvíjet a modernizovat.

Aby byla síť stále stabilní a elektřina byla do domácností a firem dodávána spolehlivě, realizuje společnost ČEPS rozsáhlý investiční plán. Ten počítá s každoročními investicemi ve výši 4,5 miliardy korun až do roku 2023.

Součástí těchto investic je modernizace rozvoden, dispečerských pracovišť a ochranného systému fyzického zabezpečení objektů. Dále plán zahrnuje výstavbu nových vedení a posílení kapacity některých stávajících vedení.

Investiční projekty však mají společný problém. Pomalý administrativně-legislativní proces. Každý projekt putuje po pečlivém zvážení proveditelnosti a efektivity do mnohaletého schvalovacího řízení. Zatímco výstavba vedení trvá zhruba rok, příprava vyžaduje až desetiletí.

Územně plánovací dokumenty

Na začátku každého projektu společnost ČEPS zpracovává územně-technickou studii a studii proveditelnosti záměru. Před vlastní realizací musí investiční záměr projít procesem územního plánování.

Pokud plánovaná liniová stavba přesahuje svým významem hranice kraje, je nejprve zanesena do Politiky územního rozvoje (PÚR). Tento dokument navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj a předkládá jej vládě. PÚR neumisťuje konkrétní stavbu v území, ale pouze vymezuje koridory pro jednotlivé stavby (např. liniové).

Na krajské úrovni se zpracovávají Zásady územního rozvoje (ZÚR). Dokument stanovuje základní požadavky na úsporné a hospodárné uspořádání území kraje. Vymezuje plochy nebo koridory nadmístního významu a pro veřejně prospěšné stavby v rámci kraje.

Územní plán vzniká na obecní úrovni. Stanovuje základní koncepci rozvoje území obce, včetně uspořádání krajiny i koncepce veřejné infrastruktury, a konkrétně určuje funkční vymezení ploch.

Vliv na životní prostředí

Pokud investor dosáhne souhlasu obce s realizací záměru a pokud by záměr mohl mít zásadní vliv na životní prostředí a zdraví obyvatel, pak podléhá zákonu č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Ten se vztahuje téměř na všechny plánované projekty výstavby vedení ČEPS.

Stanovisko z projednání posudku vlivu záměru stavby na životní prostředí (EIA) je odborným podkladem pro navazující povolovací řízení stavby (územní rozhodnutí, stavební řízení). Minimální lhůta pro celý proces EIA, včetně zjišťovacího řízení, je 25-26 měsíců.

Jednání s vlastníky

Investiční záměry ČEPS se nutně dotýkají práv vlastníků cizích nemovitostí dotčených plánovanou stavbou. Dle energetického zákona je společnost ČEPS při výstavbě nového vedení povinna zřídit pro vlastníky pozemků věcné břemeno. Výpočet náhrady za zřízení věcného břemene vychází z ceny pozemku.

ČEPS jedná s vlastníky dotčených pozemků s dostatečným předstihem. Přesto se setkává s problémy, např. při projednávání vstupů na pozemky za účelem geologického průzkumu stožárových míst nebo při sjednávání věcných břemen nezbytných pro umístění vedení.