Co zmůže literatura? Otázka stojící v podtitulu publikace, odkazující ke stejnojmenné kunderovské konferenci z roku 2009, by možná měla znít: Co zmůže literární věda? Není to myšleno nijak jízlivě: teoretický výzkum Kunderova díla je totiž poměrně riskantní záležitostí. Je to past, kterou na své interprety nastražil sám autor.

Kundera postupuje jako brusič diamantů. Celé jeho dílo je precizní symetrická struktura. Ať je člověk otáčí ze všech stran, všude potkává stejnou touhu po dokonalosti. Nejde jen o jednotlivé romány, povídky nebo dramata. Stejné úsilí jako kompozici a stavbě textu věnuje formulaci způsobu, jakým má být dílo čteno a chápáno. Kundera si je dobře vědom své pozice ve světové literatuře i toho, že kvalitní texty k sobě jako magnetická ložiska přitahují další texty. Každý velký román dříve či později obroste neprostupným houštím interpretací, které v řadě případů zcela zastíní výhled na jeho původní smysl. Zatemní jeho význam jako u Kafkových románů, nakažených tisíci psychologických, politických, religiózních a bůhví jakých parazitních nadstaveb, které se samotným dílem nemají nic společného.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.