Budoucnost investování v Latinské Americe

Investice soukromého a venture kapitálu v Latinské Americe dosáhly v roce 2012 pětiletého maxima, tedy 7,9 miliardy dolarů, což představuje nárůst oproti roku 2011 o 21 %. V rámci těchto investic dominoval spotřebitelský a maloobchodní sektor s 27 %, následovaný energetickým sektorem s 20 %, přičemž zbytek investic směřoval do infrastruktury, finančních služeb, průmyslu a dalších odvětví. Zajímavý je nárůst investic do IT odvětví, které se oproti roku 2011 zdvojnásobily. Regiony, které lákají investice nejvíce, zůstávají stejné a vedoucí postavení si udržuje Brazílie, kam směřovalo 72 % investic. Další vlna investic, která bude útočit na nová maxima, je podle asociace LAVCA (the Latin American Private Equity and Venture Capital Association) předpokládána v letech 2014-2015. Zatímco Latinská Amerika se stává díky rapidnímu růstu tamních ekonomik, stabilní fiskální politice a mladé rostoucí populaci rájem investorů, nový ředitel Mezinárodního měnového fondu pro západní svět Alejandro Werner upozorňuje, že náhlý příliv kapitálu má i stinné stránky (nestálost na finančních trzích, citlivost vůči cenám komodit a úrokovým sazbám apod.), které je třeba včas řešit. Je nutné posilovat ekonomickou stabilitu a přijímat prorůstová opatření generující nová pracovní místa, protože region patří k těm s nejvyššími indexy chudoby a nerovností v příjmech. Nutné je zlepšení sociálních politik a zvýšení investic do infrastruktury, zdravotnictví a vzdělávání, stejně jako zvolení optimálního měnového a fiskálního mixu. Pozitivním znamením je boom v poptávce po financování infrastruktury soukromým sektorem v regionu, který potřebuje 200 miliard dolarů ročně, aby udržel krok s dalšími rostoucími ekonomikami.

Příliv zahraničních investic do Gruzie

Nová gruzínská vláda, v jejímž čele stojí Bidzina Ivanishvili, si klade za cíl dovést k úspěšnému konci systém reforem podporujících růst, kdy součástí je i nastartování přílivu zahraničních investic. Ty má na starosti Fond partnerství, existující od roku 2011, jehož nový šéf nastavil cíl na rok 2013 ve výši 2 miliard dolarů, a to především ve spolufinancování projektů v oblasti energetiky, realit a průmyslových odvětví. Investoři jsou zatím očekáváni především z Ázerbájdžánu, Turecka a Kazachstánu. Díky obnoveným vztahům s Ruskem (nedávné zrušení embarga z roku 2008), se dá očekávat i zvýšený zájem ruských investorů.

Na čem závisí směřování Iráku

Irácká vláda prochází krizí, kdy kvůli rozporům s politikou šíitského premiéra Nouri al-Malikiho odstoupil sunnitský ministr financí. Tato kauza odráží dva vážné problémy současného Iráku: postupující polarizaci mezi iráckými komunitami a neschopnost vlády zaměřit se na rozvoj soukromého sektoru a obecně sektorů nezávislých na ropě. Irák je sice nyní jedním z největších exportérů ropy na světě (loni předběhl Írán), produkce ropy stoupla na 3,3 milionu barelů denně a příjmy z ropy tvoří přibližně 95 % rozpočtu. Odvrácenou stranou jsou však strukturální problémy a nestabilita, korupce, nepříznivé podnikatelské prostředí a vysoká nezaměstnanost. Pro budoucnost je nutné nastavit vládní strategii zaměřenou na rozvoj těchto složek tak, aby byla zajištěna udržitelnost ekonomiky a sociální klid. Jeden z faktorů současné nestability irácké politické situace lze vidět v utkvělé fascinaci vládní garnitury makroekonomickými ukazateli a neochotě shlédnout do ekonomického "podhoubí", takže chybí interakce se sociální realitou. I přesto, že irácká společnost už 10 let žije v nejistotě a nestabilních podmínkách, víra v budoucí pokrok a myšlenka svobody je stále silná. Vzhledem k podmínkám panujícím v oblasti mají lidé tendence o to více vzhlížet do budoucnosti a lepší podmínky svých dětí vidí v investicích do vzdělání.


Dita Fabíková
centrum informačních služeb, CzechTrade

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist