Krize v rafinérském průmyslu nastoupila sice později, ale o to tvrdší dopady aktuálně má. Státní distributor paliv ČEPRO ohlásil za loňský rok pokles hrubého zisku o 22 procent na 642 milionů korun. Letos by se měl podle odhadu společnosti snížit na méně než polovinu.

"Spotřeba benzinu od roku 2007 poklesla zhruba o pětinu, naopak spotřeba nafty ve stejném období stagnovala," uvedl generální ředitel ČEPRO Jan Duspěva. Spotřeba nafty ve stejném období stagnovala. Podle Duspěvy je pokles částečně způsoben ekonomickou recesí a částečně i přirozeným vývojem: "Energetika je čím dál méně náročná na spotřebu, navíc se objevují alternativní zdroje, které postupně zabírají určitý koláč spotřeby."

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se