Příčinou lidského úspěchu i prokletí je naše možnost (a zároveň téměř i nutnost) chápat sebe i svět v rámci polárních protikladů. Velmi hezky to ilustruje známý biblický příběh o vyhnání z ráje - důvodem byl vlastně pád do polárního vnímání světa po ochutnání ovoce ze stromu poznání dobrého a zlého: tedy binárních protikladů.

Potom následovalo bolestné oddělení od přírodní samozřejmosti a "nevinnosti". Lidové podání obmyslilo ďábla celou spoustou poukazů na takovéto rozštěpení či rozdvojení: rohy, vidle, sudokopytná kopyta, rozeklaný hadí jazyk... Křesťanské podání navíc přikazuje být horký či studený, ale nikoli vlažný, tj. přichýlit se plně k jednomu či druhému extrému polarit. Nutnost "polárního" rozhodování na nás naléhá v podstatě celý život: každým naším rozhodnutím se nám sice nějaká možnost otevře, ale také nějaká, většinou nastálo, zavře. Jedeme-li studovat strojírenství, uzavírá se nám prakticky s jistotou kariéra námořního lupiče. Celý život řešíme takovéto binární rozcestníky a dilemata - staré německé úsloví ostatně praví: "Wer hat Wahl, der hat Qual" (kdo má na vybranou, ten má trápení). V průběhu života se jen mění povaha těchto rozhodnutí (vdát se za Lojzu či za Karla versus jít do hospicu či do LDN). Že je naše pouť u konce, poznáme nejlépe podle toho, že na konci už žádné mrazivé rozhodnutí nečeká a jediná cesta vede pod zem...

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.