Rostoucí kvalita zdravotní péče v Latinské Americe
Devět zemí v Latinské Americe výrazně zlepšilo úroveň zdravotní péče, každá toho dosáhla jinak cílenými programy, společným zájmem ale i nadále zůstává zajištění odpovídající péče nejchudším vrstvám obyvatel. V Argentině to je "Plan Nacer" zajišťující základní zdravotní pojištění a péči pro těhotné ženy a děti. V Brazílii prochází reformou celý systém zdravotnictví poskytující zdravotní péči každému, systém je dlouhodobě zaměřen hlavně na primární péči a péči o rodiny s dětmi. Stejně tak v Chile systém zdravotního pojištění umožňuje přístup k základní zdravotní péči téměř všem obyvatelům. Největší úspěchy si může připsat Kostarika, kde se hodnoty úmrtnosti a délky života přiblížily průměru zemí OECD, problémem však zůstává udržitelnost všeobecného zdravotního pojištění. Zdravotní péče cílená na základní zdravotní úkony, matky a děti se významně zlepšila i v Peru, a to díky zavedení komplexního pojistného programu. Pro celý region tak zůstává problémem jednak udržitelnost všeobecné zdravotní péče spolu se zaváděním inovativních technologií a metod, jednak financování (mHealth a telemedicína zajišťující péči i ve venkovských oblastech apod.). Spolu se zlepšujícím se systémem zdravotní péče a zdravotnictvím obecně se Latinská Amerika otevírá i novým trendům, jako je například "health tourism" - v Kolumbii předpokládají, že zemi v roce 2017 kvůli zdravotní péči navštíví více než 20 milionů obyvatel Spojených států.
Energetický sektor v Senegalu
Podle Mezinárodního měnového fondu také Senegal v minulém roce plnil nastavené cíle, jak dokládají makroekonomické ukazatele: hospodářský růst byl 3,5 %, a to především díky zemědělskému sektoru, s mírnou inflací. Naopak výsledky zahraničního obchodu byly poznamenány schodkem běžného účtu, který dosáhl 10 % HDP, způsobeným dovozem ropných a potravinových produktů. I přes zhoršení globální ekonomiky se letos předpokládá až čtyřprocentní růst HDP. Problémem zůstává energetický sektor, vedle nutné reformy cenové politiky (příliš vysoké dotace na energii) je nutné snížit závislost na ropě, stejně jako zajistit efektivní a dostatečnou dodávku elektrické energie (problémy výpadků v dodávce). V současné době je Senegal zaměřený na diverzifikaci energetického mixu se zapojením obnovitelných zdrojů (především solární energie, hydroelektráren a biopaliv a biomasy) a rozvojem uhelných elektráren spolu s elektrifikací venkovských oblastí (ta stoupla díky investicím ze 7 % v roce 2000 na 22 % v roce 2010).
Problémy na solárním trhu zhoršují vztahy EU s Čínou
Neshody mezi EU a Čínou, trvající více než rok, kvůli "ilegálním čínským vládním dotacím" na solární komponenty (kauzu způsobily v roce 2011 čínské dovozy do EU v hodnotě 21 mld. eur) nemají konce a byly opět rozdmýchány posledním návrhem evropského komisaře pro obchod Karla De Guchta. Ten navrhuje uvalit dočasné až čtyřicetiprocentní clo na solární panely dovážené z Číny, s tímto návrhem však nesouhlasí ani evropská strana argumentující, že uměle navýšené ceny by z dlouhodobého hlediska solární trh v Evropě jen poškodily. Peking stále zdůrazňuje, že problémem byl nedostatek průmyslové konkurenceschopnosti evropských výrobců, a jako reakci zahájil své vlastní antidumpingové vyšetřování kvůli evropským výrobcům polysilikonu.
Dita Fabíková
centrum informačních služeb, CzechTrade
Očkování obyvatel v Brazílii.
FOTO: REUTERS
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist