Doprava v ČR produkuje vyšší měrné emise skleníkových plynů a pevných částic na jednotku přepravního výkonu, než je průměr členských zemí EU. Je tedy emisně náročnější. Výrobci automobilů jsou v současné době pod velkým tlakem snižování hodnot emisí CO2. A právě stlačený zemní plyn (CNG) je vhodnou alternativou jak u nás ovzduší zlepšit.

Ve prospěch vozů jezdících na CNG hovoří kromě nižší produkce emisí CO2 především ekonomická stránka jejich provozu. EU počítá, že do roku 2020 bude 20 procent klasických ropných pohonných hmot nahrazeno alternativními palivy, polovinu z toho by měly tvořit vozy na CNG. Zemní plyn Unie definovala jako dlouhodobě udržitelné palivo.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se