RYCHLÝ RŮST EKONOMIK KAVKAZU A STŘEDNÍ ASIE STOJÍ PŘEDEVŠÍM NA PŘÍRODNÍCH ZDROJÍCH
Ekonomiky Kavkazu a Střední Asie patří mezi nejrychleji rostoucí v postkomunistickém, respektive postsovětském regionu a předpokládá se, že i nadále porostou tempem přes pět procent ročně. U zemí v regionu, které vyvážejí ropu a plyn (Ázerbájdžán, Kazachstán, Turkmenistán a Uzbekistán), jsou příčinou úspěchu právě tyto přírodní zdroje a jejich stoupající cena na trhu. Na růst ostatních ekonomik Kavkazu a Střední Asie (Arménie, Gruzie, Kyrgyzská republika a Tádžikistán) mělo pozitivní vliv zvyšování cen jimi vyvážených komodit. Negativní stránkou tohoto růstu je velká zranitelnost vůči klesající zahraniční poptávce, domácím politickým nejistotám a geopolitickým hrozbám. Podle zpráv Mezinárodního měnového fondu je problém, že během uplynulých 20 let tyto ekonomiky nezvládly nastartovat růst tažený domácím podnikatelským sektorem, chybí otevřené a konkurenční prostředí, stejně jako efektivní instituce, finanční a bankovní sektor je málo rozvinutý. Tyto faktory společně s vysokou ekonomickou i politickou závislostí na Rusku mohou ve výsledku snižovat i atraktivnost pro zahraniční investory. Přitom pro celý region platí, že má silný potenciál stát se novou generací rozvíjejících se ekonomik. Pro srovnání během let 2009 až 2012 stoupl vývoz do Číny o 200 %. Podmínkou však je nastavení příznivého podnikatelského prostředí spolu s užší regionální spoluprací.
DOPADY ARABSKÉHO JARA NA PRODUKCI ROPY SE PROJEVUJÍ JEŠTĚ NYNÍ
Produkce ropy byla obnovena rychleji, než bylo předpokládáno vlivem arabského jara v roce 2011. Minulý rok se proto nesl ve znamení významného růstu (v průměru až 5,7 %) ekonomik regionu MENAP (Alžírsko, Bahrajn, Írán, Irák, Kuvajt, Libye, Omán, Katar, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Jemen). Tento růst byl podpořen jednak rychlým obnovením dodávek ropy z Libye, ale také expanzí států Perského zálivu - vliv mělo prostředí nízkých úrokových sazeb i větší státní investice. Tyto trendy by měly pokračovat i v roce 2013 a růst by měl být podpořen také ekonomikami nezávislými na vývozu ropy, v předpokládaném tempu čtyř procent. Na druhou stranu, nejistá situace v regionu severní a západní Afriky pravděpodobně ze střednědobého hlediska ovlivní dodávky ropy od afrických členů OPEC, kde se předpokládá nulový nárůst mezi lety 2012 až 2018.
MEXIKO: INVESTOŘI ČEKAJÍ
Navzdory všem očekáváním o růstu ekonomiky Mexika byly odhady v poslední době revidovány a předpokládaný růst HDP se kvůli horším ukazatelům snížil. Odhady společnosti HSBC klesly z 3,2procentního na 2,9procentní růst HDP v roce 2013. Zdá se proto, že také investoři čekají, jak se bude situace v regionu dále vyvíjet, což ovlivní i postup reforem vyhlášených současným prezidentem. Tomu odpovídá i pokles míry zahraničních investic téměř o polovinu v prvním čtvrtletí tohoto roku. Ty přitom ještě v roce 2012 dosáhly rekordních hodnot - investice do mexických dluhopisů a akcií v roce 2012 stouply o 60 % oproti roku 2011, a to na 73 miliard dolarů.
Autorka pracuje pro centrum informačních služeb, CzechTrade
Ilustrační foto: SHUTTERSTOCK
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist