Před třiadvaceti lety pronesl Václav Havel ve svém novoročním projevu památnou větu: "Naše země nevzkvétá." O sedm let později popsal atmosféru v naší zemi ještě o něco peprněji - slovy "dusno a blbá nálada". Od pádu komunismu uplynulo bezmála čtvrt století; máme svobodu slova i pohybu, tržní hospodářství, kulturu bez cenzury a domovní výbory bez udavačů, přesto se Češi stále kaboní. Na otázku "Jak se máš?" se tady v české kotlině běžně odpovídá "Stojí to za starou bačkoru." Čím to, že jsme tak zamračení a negativní? Odkud pramení naše blbá nálada a co ji neustále přiživuje?

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se