NOVÁ ÉRA INDICKÉHO TEXTILNÍHO PRŮMYSLU

Kvůli navyšování mezd v Číně se zvyšuje poptávka po indickém textilním zboží, které je levné. Další rozvoj odvětví v Indii, jež by umožnil uspokojit poptávku ze Západu, však naráží na řadu bariér. Problémy působí například nepravidelné dodávky elektřiny a špatná infrastruktura. Překážkou je překvapivě i nedostatek pracovní síly - respektive zajištění dostatečné pracovní síly na daném místě pro delší časové období. Indie, která má potenciál "oblékat svět" a již teď je třetím největším exportérem textilu na světě (po Číně a EU), hledá způsoby, jak zefektivnit výrobu textilu a využít výhodné situace na trhu. Podle odhadů indické vlády by Indie zavedením nové strategie byla schopná navýšit objem exportu textilu na 43,5 miliardy dolarů, což by znamenalo nárůst o 30 %. Je pravděpodobné, že nosnou částí reformy budou především speciální průmyslové zóny zaměřené na textilní průmysl, počítající i s ubytovacími kapacitami pro zaměstnance. Proto byla nedávno zmírněna pravidla pro investice do textilních továren a došlo i k úpravám legislativy pro zaměstnávání osob. Pokud Indie dokáže reformovat svůj textilní průmysl, mohla by plně využít oslabené produkce v Číně a stát se globálním lídrem trhu.

SINGAPUR NOVÝM ŠVÝCARSKEM

Singapur těží z nastupující bohaté generace obyvatel na asijském kontinentu, stává se finančním centrem a z hlediska objemu spravovaných aktiv se dostává na úroveň Londýna a Švýcarska. Například počet fondů spravovaných v Singapuru meziročně vzrostl o 22 % na 1,29 bilionu dolarů, zatímco v případě Švýcarska to bylo 2,9 bilionu dolarů. Dalším důvodem, proč Singapur a Hongkong tak rychle dohání Švýcarsko, je i nedávné podezření, že některé švýcarské banky umožňovaly americkým občanům daňové úniky. I na tuto situaci Singapur rychle zareagoval zavedením opatření, jež bude penalizovat banky, které by usnadňovaly takové jednání. Nicméně pravou příčinou úspěchu je pravděpodobně jen prostý fakt, že asijští investoři (kteří tvoří většinu klientů) stále preferují spíše asijské prostředí a asijské produkty a jejich počet (a proto i objem peněz) stoupá. Na druhou stranu tato situace poukazuje i na to, že ekonomická síla se pomalu přesouvá ze Západu na Východ, vždyť i Švýcarská národní banka si nedávno otevřela pobočku v Singapuru pro lepší správu tamějšího portfolia - byla první z neasijských centrálních bank, ale pravděpodobně ne poslední.

IZRAEL SE PŘIPRAVUJE NA TĚŽBU ZEMNÍHO PLYNU

V roce 2012 americká firma Noble Energy investovala do průzkumu možných ložisek zemního plynu v Izraeli i v pobřežních vodách Kypru a ohlásila objevy bohatých polí Tamar a Dalit. Jejich těžba byla zahájena již v březnu 2013. Tato naleziště však byla jen začátkem. Následoval objev ještě významnějšího ložiska zemního plynu Leviathan, kde by se mělo začít těžit do roku 2018. Dalším zdrojem zemního plynu bude i pobřeží Kypru - izraelské společnosti Delek a Avner získaly 30procentní podíl na právech na průzkum těchto vod. Izraeli se v poslední době daří lákat zahraniční investory, zatím posledním je australská firma Woodside Petroleum, která získá podíl na poli Leviathan v hodnotě 2,3 miliardy dolarů. Izrael by podle odhadů mohl v následujících letech vyprodukovat zemní plyn v hodnotě 20 miliard dolarů a připravuje se proto na novou roli exportéra - nejen zemního plynu, ale možná i břidličné ropy (její rezervy jsou podle World Energy Council zatím odhadovány na 250 miliard barelů). Pokud těžba bude pokračovat v předpokládaných objemech a tempu, lze očekávat významné geopolitické změny v regionu Středního východu, kde by Izrael mohl zaujmout pozici energetického lídra.


Autorka pracuje pro centrum informačních služeb, CzechTrade



INDICKÁ PRODUKCE TEXTILU.
Foto: REUTERS

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist