Po předešlém období chladné komunikace mezi resorty ministerstva průmyslu a obchodu a zahraničních věcí se začíná atmosféra uvolňovat. Obě ministerstva, vedena snahou o podporu českých firem na mezinárodních trzích, důkladně oprašují staronová pravidla vzájemné výměny informací a spolupráce.

Podpis ujednání o zásadách spolupráce obou ministerstev ve věci ekonomicky podpůrné zahraniční sítě byl "startovním výstřelem" nejen pro další projekty v oblasti podpory českého exportu. Expertní skupiny se za přítomnosti obou ministrů naposledy setkaly na konci srpna na štiřínském zámku.

NOVÉ KANCELÁŘE V SYDNEY I JAKARTĚ

Setkání umožnilo mimo jiné dojednat podrobnosti rozšíření a umístění zahraničních pracovišť MPO s tím, že ministerstvo zahraničí poskytne součinnost při působení stávajících i nově otevíraných kanceláří. Záměrem projektu je pokrytí prioritních a zájmových zemí, ve kterých se podnikatelé obracejí na stát s prosbou o podporu. U velkých regionů a trhů nebude zahraniční síť MPO zastoupena jen v hlavních městech a centrech. Připravujeme zastoupení například v Pekingu, Buenos Aires, Sydney, Jakartě či Limě. Avšak po dohodě mezi resorty budeme postupně vykrývat i žádaná regionální centra velkých trhů jako třeba čínské město Kanton (po Pekingu, Šanghaji a Čcheng-tu již čtvrtá kancelář v zemi).

Připravujeme rozšíření zastoupení v Indii - o Bangalore, kde jde o další kancelář po Mumbaji a zastupitelském úřadu v Dillí. Rovněž oblíbené a obchodně nesmírně zajímavé Turecko se vedle své istanbulské kanceláře (která patří k nejvytíženějším místům celé zahraniční sítě) dočká posílení v podobě nové kanceláře v Ankaře. Dále jako pobočka našeho zastupitelského úřadu v Rabatu bude pracovat kancelář v marocké Casablance. Po dohodě s ministerstvem zahraničí přemístíme naši původně zvažovanou kancelář v Bangkoku do neméně zajímavého obchodního centra v jihovýchodní Asii. V hledáčku máme Kambodžu a Barmu.

SPOLEČNĚ NA VELETRHU V BRNĚ

Ministři se na setkání rovněž dohodli na pravidelných osobních schůzkách i na užší pracovní spolupráci v rámci pracovní/expertní skupiny. Oba resorty chtějí díky uzavřenému ujednání rozšířit vzájemnou spolupráci. Konkrétně jde například o zapojení ministerstva zahraničí do uskutečnění opatření Exportní strategie 2012-2020 (jedná se o vedení projektových týmů, které se věnují diverzifikaci exportu nebo například mezinárodním zdrojům financování a rozvojové spolupráci). Nově nastartovaná kooperace obou úřadů se rovněž projeví na nadcházejícím 55. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, na kterém se budou zástupci MPO a ministerstva zahraničí prezentovat společně.

K dalším projektům spolupráce náleží výměna proexportního zpravodajství ze zahraničních teritorií. Oba resorty chtějí přinášet českým firmám aktuální a cenné informace, tříděné podle teritoriálních a oborových preferencí českých firem. Informace budou zpracovávány agenturou CzechTrade v reálném čase a v novém prostředí Zpravodajství pro export, které již brzy spustíme v rámci prémiového portálu Businessinfo.cz.

Rovněž dochází k širokému zpřístupnění databáze SINPRO (sdílený informační prostor pro pracovníky v teritoriu i v ústředí) kolegům z ministerstva zahraničí i dalších institucí. Věříme, že tak dokážeme připravit komplexní meziresortní zpravodajský systém pro naše podnikatele, ale i zefektivnit výměnu informací mezi subjekty státní správy. Vývoji technologií Klientské zóny pro podnikatele a Partnerské zóny pro zapojené partnery projektu je nyní věnována velká pozornost. Do konce tohoto roku chceme totiž spustit plně funkční pilotní provoz.


Zdeněk Vališ
ředitel sekce zahraničního obchodu, MPO



Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje spolu s ministerstvem zahraničí nové zastoupení i v Limě - hlavním městě Peru.
ilustrační Foto: Shutterstock