Kdy jste se poprvé "setkala" se Sidonií Nádhernou?

Poprvé jsem byla v Janovicích na výletě v roce 1956. O Nádherných jsem nic nevěděla, tenkrát se ovšem v zasvěcených kruzích už mluvilo o tom, že existují Rilkovy dopisy adresované do Janovic. Z tehdejší cesty si vzpomínám na barokní stodolu stojící na kopci, ale zámku jsem si skoro nevšimla, v tak špatném stavu byl.

O osobnosti Sidonie Nádherné jsem se dozvěděla až v roce 1974, když vyšly dopisy Karla Krause. O jejich vztahu, jednom z velkých milostných vztahů minulého století, se do té doby skoro nevědělo. Vydání dopisů byla událost, něco jako znovuobjevení starého kulturního prostoru střední Evropy, který železnou oponou vzal za své. Žila jsem už v západním Německu a bylo to pro mne jako pozdrav ze zapomenutého mnohonárodního domova, v němž vyrůstali i moji rodiče.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.