Papež František schválil návrh reformy, který má udržet v činnosti vatikánskou banku. Ukončil tak rok spekulací o tom, zda papež nechá instituci, která již desetiletí způsobuje církvi problémy, zavřít, napsala agentura Reuters.

Vatikánskou banku, jejíž oficiální název je Institut náboženských záležitostí (IOR), založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. Má na starosti také penzijní systém pro tisíce zaměstnanců Vatikánu. Banka není přístupná veřejnosti. Mezi jejích 19 000 klientů patří zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a akreditovaní diplomati ve Vatikánu. Pověstí banky však otřáslo množství různých pochybení lidí, kteří byli oprávněni mít v bance účet, a pochybné jednání s finančními institucemi v Itálii.

"IOR bude pokračovat v provozu s obezřetností a poskytne specializované finanční služby katolické církvi po celém světě," uvádí se v prohlášení, které zveřejnil Vatikán spolu s oznámením, že papež schválil další provoz banky.

Finance vatikánské banky byly dlouhou dobu opředeny tajemstvím. Od 80. let minulého století důvěrou v banku otřáslo několik skandálů a časopis Forbes ji označil za nejvíce uzavřenou banku světa.

Nunzio Scarano, bývalý vysoký finanční úředník Vatikánu, který měl úzké napojení na IOR, je v současné době obviněn ze spiknutí za účelem podloudného převodu milionů dolarů do Itálie ze Švýcarska v rámci systému, který měl pomoci bohatým přátelům vyhnout se placení daní. V jiném případě je rovněž obžalován z praní milionů eur přes IOR.

Za poslední rok IOR prošla pod novým vedením obrovskou proměnou. Prezidentem banky je nyní Ernst von Freyberg a banka si vysloužila i uznání od italských soudců za spolupráci při vyšetřování Scarana. Von Freyberg byl jedním z posledních lidí jmenovaných bývalým papežem Benediktem XVI. před jeho rezignací.

Pod jeho vedením IOR uzavřela stovky účtů, zavedla přísná opatření pro boj proti praní špinavých peněz a zahájila několik vyšetřování podezřelých aktivit. Do léta má dokončit podrobnou kontrolu svých klientů.

Návrh, který má udržet banku dále v provozu, vytvořily různé komise a australský kardinál George Pell, vedoucí nového vatikánského oddělení známého jako sekretariát pro hospodářství. Návrh má podle prohlášení zajistit, že IOR bude plnit své poslání v rámci nové finanční struktury Vatikánu. Papež také zdůraznil, že pro budoucnost banky je důležitá transparentnost.



19 000

klientů poskytuje své služby vatikánská banka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist