Svěže a inovativně nakládá s tradicí nová generace amerických instrumentalistů, kterou spojuje především touha překračovat hranice žánrů. Tento trend nejlépe vystihuje hráč na mandolínu Chris Thile a jazzový klavírista Brad Mehldau, kteří spolu 3. listopadu vystoupí ve velkém sále pražské Lucerny. Oba ovládají své nástroje virtuózně a oba vycházejí z výslovně amerických žánrů: Thile z bluegrassu, Mehldau z jazzu. A tímto spojením vzniká podnětný a nečekaný stylový amalgám, jenž oslovuje posluchače i daleko za hranicemi Spojených států.
Když ve svých pěti letech Chris Thile poprvé vzal do ruky mandolínu, šlo stále o nástroj používaný především v bluegrassové hudbě. Thile nejenže našel novou cestu, jak mandolínu využít při sólovém vystupování, ale v kapelách Nickel Creek a Punch Brothers zvuk nástroje dovedl až za hranice žánru. O Thileho virtuozitě nebylo pochyb od začátku: již ve dvanácti letech hudebník vyhrál Národní mandolínovou soutěž. Dnes je nositelem tří Grammy, amerického ocenění Mandolinista roku či hudební ceny BBC, obdržel také grant od MacArthurovy nadace. Kritici i fanoušci o něm mluví jako o zřejmě nejpozoruhodnějším mladém mandolinistovi na světě.
Tato Thileho sláva pramení zejména z kapely Nickel Creek, kterou Thile, jenž měl k bluegrassu blízko po rodičích, založil spolu se členy spřízněné rodiny Watkinsových. Thile na mandolínu, Sean Watkins na kytaru a jeho sestra Sara Watkins na housle spolu jako děti začali hrát bluegrass, s nímž předskakovali zejména countryovým zpěvákům, například Dolly Parton či Lylu Lovettovi.
Jak ale děti rostly, postupně se žánrově stále více uvolňovaly a do svého pojetí bluegrassu brzy vstřebaly vlivy lidové hudby a nezávislého rocku. Právě těmito směry se pak Thile vydal se svojí následující kapelou Punch Brothers, dnes označovanou za přední sestavu takzvaného newgrassu. O její eklektičnosti svědčí i to, že vlastní čtyřicetiminutovou suitu Punch Brothers odehráli roku 2007 premiérově v prestižní americké Carnegie Hall.
Ani tady se však věčně experimentující Thile nezastavil: v posledních letech spolupracoval s kontrabasistou Edgarem Meyerem či klasickým violoncellistou Yo-Yo Mou, složil také vlastní koncert pro mandolínu, jejž roku 2009 zahrál s Coloradským symfonickým orchestrem. Pro vydavatelství Nonesuch mezitím natočil Bachovy sonáty a partity.
Chris Thile & Brad Mehldau
3: listopadu, 19. 30 hodin
Velký sál Lucerny, Praha
Neustálá touha pouštět se do něčeho nového vedla Thileho také k setkání s klavíristou Bradem Mehldauem, s nímž poprvé jamoval začátkem roku 2011. Když se setkali podruhé v londýnské Wigmore Hall, Thile to označil za jedno z nejpodnětnějších vystoupení, jež kdy odehrál. "Zdálo se mi, že mluvíme podobným hudebním jazykem. Mehldau úžasným způsobem stírá žánrové hranice," dodal.
Protože pro mandolínu a jazzový klavír neexistuje společný repertoár, Thile a Mehldau začali hrát to, na co měli zrovna chuť. Na jejich prvním turné to byly upravené písně Boba Dylana či rockové kapely Radiohead, dnes k nim hudebníci přidávají také vlastní kompozice.
V silně improvizujícím duu se projevuje i největší přednost Brada Mehldaua, který na sebe začátkem devadesátých let upozornil právě improvizací v jazzových sestavách. Od té doby se však klavírista věnuje i klasické romantické hudbě. Kromě vlastního dlouholetého tria s bubeníkem Jeffem Ballardem a basistou Larrym Grenadierem, které několikrát koncertovalo i na Strunách podzimu, Mehldau vystupuje i sólově. V samostatných projektech pak spolupracoval s jazzovým saxofonistou Joshuou Redmanem či švédskou operní pěvkyní Anne Sofie von Otter. I toto duo roku 2010 vystoupilo na Strunách podzimu.
Vývoj Mehldauova tria, jež se od jazzových standardů posunulo k interpretacím skladeb písničkářů Nicka Drakea či Paula Simona a hraje také kompozice svých členů, zmapoval roku 2011 boxset vydaný labelem Nonesuch. S ním klavírista spolupracuje již osmým rokem, naposledy u něj letos vydal duo s bubeníkem Markem Guilianou nazvané Mehliana. Je nanejvýš pravděpodobné, že nahrávka Mehldauova projektu s Thilem bude následovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist