Téměř polovina českých společností si užije zbytek letošního roku. Očekávají totiž, že zájem zákazníků o jejich výrobky a služby dále poroste. Podle studie ČSOB nejvíce z nich předpokládá růst nových zakázek až o dvacet procent oproti stejnému období předchozího roku.

A tak co se týče nejbližší budoucnosti, zůstává téměř pětasedmdesát procent společností stále pozitivně naladěno, přestože oproti předchozímu čtvrtletí jejich optimismus mírně zeslábl.

Za toto mírné vystřízlivění mohou přesnější odhady firem o tom, kolik letos nakonec hodlají proinvestovat. Zatímco před čtvrtrokem ještě společnosti neznaly přesná čísla, a navýšit investice proto hodlalo 44 procent oslovených firem, nyní ve svých plánech mírně přibrzdily. Kupovat nové stroje či stavět výrobní haly hodlá nakonec jen čtyřicet procent z nich.

Snížený počet společností, které letos budou investovat více než loni, stojí za poklesem indexu očekávání firem. Ten zahrnuje rozdíly mezi tím, jestli společnosti očekávají zvýšenou nebo sníženou poptávku, zda předpokládají zvýšení nebo snížení investic či jestli plánují rozšířit své podnikání nebo jej naopak omezí.  

Ještě ve druhém čtvrtletí letošního roku index vzrostl o 12,4 bodu. Ve třetím kvartále oproti předchozímu období poklesl a vzrostl "jen" o 8,1 bodu, nicméně i tak indikuje převažující optimismus.  

Z osloveného počtu více než pěti set společností očekává celá polovina zvýšení poptávky v následujícím čtvrtletí. Nejčastěji to jsou firmy, kterým v posledních třech letech rostou tržby. A 44 procent z nich předpokládá navýšení poptávky o pětinu. 

"Naše společnost letos proinvestuje o dvacet procent více než loni," potvrdil Otto Daněk, generální ředitel náchodského výrobce elektromotorů Atas. Peníze firma posílá především do nových strojů a staveb.

Naopak třetina společností, a častěji živnostníci, si myslí, že ve čtvrtém kvartále poptávka klesne. Podle studie to jsou nejčastěji firmy, kterým dlouhodobě klesají tržby a neplánují zvýšení investic nebo rozšíření svého podnikání. O rozšíření výroby uvažuje necelá pětina firem. 

Sankce zasáhly méně než pětinu firem

Firmy rovněž ve výzkumu potvrdily, že sankční válka mezi Evropskou unií a Ruskem se většiny z nich zatím netýká. Evropské sankce tak přímo pocítila pouhá dvě procenta společností a nepřímo pak dalších deset procent.

Ruská odvetná opatření české exportéry zasáhla o něco více, dohromady čtrnáct procent oslovených firem hlásí, že se jich alespoň nepřímo nějakým způsobem dotýkají.

"Polovina z těchto společností pak předpovídá, že obchodní restrikce budou mít na jejich podnikání dopad i v následujících měsících," tvrdí Petr Manda, výkonný ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB.

Podle Daňka, který působí jako místopředseda Asociace exportérů, za prvních šest měsíců znamenaly sankce pro české exportéry pouhé čtyři desetiny procenta výpadku přímých vývozů.

"Očekávám ale, že situace se v dalších měsících bude zhoršovat, například naše společnost za prvních osm měsíců zaznamenala téměř čtvrtinový pokles vývozů na ruský trh," uvedl Daněk.

Současná ekonomická situace se nelíbí více než dvěma třetinám firem. Téměř pětina všech společností je pak podle studie výrazně nespokojená. 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se