Americký sektor rezidenčního bydlení skrývá obrovský potenciál růstu cen. Někdo by se mohl divit, proč právě nemovitosti, když právě největší finan-ční krize za posledních 80 let byla odstartována bublinou na hypotečním trhu. Ovšem od té doby uběhlo již osm let. A zatímco byl trh v roce 2007 na vrcholu bubliny, tak nyní se nachází spíše na opačném konci.

V posledních osmi letech totiž došlo k razantnímu poklesu investic do rezidenčního bydlení. O tom svědčí i jejich podíl na celkové tvorbě amerického HDP. Aktuálně investice do bydlení tvoří pouze 3,1 procenta HDP. Přitom dlouhodobý průměr měřený od roku 1947 je 4,9 procenta. V roce 2007, kdy vrcholila nemovitostní horečka, byl tento podíl 6,6 procenta. Rok 2007 tedy přestřelil dlouhodobý průměr o 1,7 procentního bodu, dnes jsme naopak 1,8 procentního bodu pod tímto průměrem.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se