Hnutí ANO slibovalo, že na pražský magistrát přinese změnu. Nové způsoby, nový styl, jinou, nepolitickou, odpovědnou politiku. Vznikající koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice ale nenaznačuje, že by se něco takového dalo očekávat. Součástí týmu, který by měl na pražský magistrát změnu přinést, jsou totiž lidé, kteří Prahu dlouhá léta spoluřídili nebo zpovzdálí mocně ovlivňovali.
Koneckonců pražské ČSSD stále vládne Petr Hulinský, který vyjednával všechny předchozí koalice, a v jedné byl dokonce náměstkem primátora. Podobně je na tom vyjednavač Karel Březina. Změnu přemýšlení o regionální politice tu lze těžko čekat. Tu by měl v radě města za ČSSD zajišťovat Miloslav Ludvík. Jenže i on byl od roku 2002 v zastupitelstvu hlavního města Prahy, tedy přesně v dobách, kdy Praze vládla koalice ČSSD a ODS. I Ludvík byl tedy u všeho důležitého, co se Praze hrubě nepovedlo a nad čím viselo podezření z korupce či přinejmenším nehospodárnosti. Ve vedení pražského ANO je zase Radmila Kleslová, která byla 20 let sociální demokratkou, seděla v kdejaké funkci, včetně Ústředního výkonného výboru ČSSD. I ona zná Prahu nazpaměť, včetně záhybů temných, do nichž ovšem, pokud je známo, za svého působení v sociální demokracii nijak intenzivně nesvítila.
Ani lídr Trojkoalice a předpokládaný člen rady města Petr Štěpánek není úplně nový vítr. V zastupitelstvu metropole sedí 12 let, tři roky, opět za primátora Béma, v radě města. Zkušenosti má i z dozorčích rad městských společností. Štěpánek sice platí za kritika bývalého vedení (ODS, ODS-ČSSD), jemuž se začalo říkat kmotrovské či mafiánské, přesto se nedá říct, že by se o starou politiku města nijak zásadně neotřel.
Není místo se tu podrobně probírat hlasováními všech, kteří kdy byli v radě či zastupitelstvu města, ale u lidí, kteří nyní sahají po vládě v Praze, aby konečně dali věci do pořádku, by to stálo za to. Každopádně nová pražská koalice až překvapivě silně vyrůstá ze stejného politického podhoubí, které mělo být ve volbách poraženo a navždy odsouzeno.
Jediným skutečně čerstvým větrem ve vedení města by tedy mohla být budoucí primátorka Adriana Krnáčová. Její výhodou i nevýhodou zatím je, že působí jako ženský politický klon Andreje Babiše. Až se zbaví předvolební nervozity a začne skutečně nezávisle pracovat, mohlo by být všechno trochu jinak. Ale jedna Krnáčová, byť v roli šéfky, sama na změnu stačit nebude. Leda by všichni ostatní političtí veteráni vystoupili ze svých politických stínů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.