Když byla na konci 90. let ve Štýrském Hradci zahájena stavba městské galerie - Kunsthausu, začala v Rakousku malá architektonická revoluce. Město pyšnící se centrem ze seznamu památek UNESCO mělo najednou mezi barokní domy přijmout "mimozemskou bublinu", která svým organickým designem kontrastovala se vším, co stojí okolo. V romantickém Grazu šlo o něco nevídaného.
V Česku vyvolal podobné kontroverze návrh Jana Kaplického na budovu Národní knihovny. Zatímco v Praze se ale radní i památkáři expresivní stavby zalekli, ve Štýrském Hradci se nebáli, jedinečnost nové stavby je přesvědčila o tom, že konzervovat staré město by byla chyba. A vyplatilo se: Kunsthaus se brzy stal ikonou města, aniž by jeho stará část jakkoliv ztratila na hodnotě či kráse.
Oko nad Brnem. Z Kaplického chobotnice je místo knihovny autobusová zastávka - čtěte ZDE
Kaplického poslední stavba. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř muzea Enza Ferrariho - čtěte ZDE
Novátorský přístup k ochraně historické architektury si památkáři ve Štýrském Hradci zachovali dodnes. Posledním důkazem budiž projekt kancelářského komplexu na náměstí Karmeliterplatz, který před třemi lety dokončil architektonický ateliér LOVE.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.