Proces vyjednávání o liberalizaci obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými, takzvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), prochází letos svou technickou fází. Jako v případě každé obchodní dohody, také u TTIP je nutné po počáteční euforii ze startu vyjednávání přejít od vzletných frází k technické práci na jednotlivých detailech.

Co se za uplynulých sedm kol jednání událo? Podařilo se otevřít vyjednávání o všech budoucích kapitolách, vyměnili jsme si první tarifní nabídky nebo nabídky ve službách a ujasňujeme si cíle u jednotlivých sektorů či ambice v oblasti veřejných zakázek.

V polovině letošního roku logicky došlo k určitému zpomalení tempa. V listopadu se ujímá mandátu nová Evropská komise v čele s předsedou Jeanem-Claudem Junckerem. Jakkoliv se změní některé osobnosti - portfolio obchodu přejímá Cecilia Malmströmová - na řadu aktivit naváže. TTIP zůstává jednou z top 5 priorit.

Podobně i volební rok v USA do jisté míry ovlivnil proces negociací. Vyjednávání o technických aspektech vždycky nakonec dojde do úrovně, kdy je potřeba politických rozhodnutí podložených silným mandátem. Na americké straně se 4. listopadu konaly takzvané "mid-term elections" do Kongresu. Nepředpokládají se zásadnější posuny na americkém pozitivním přístupu k TTIP, ale je nutné vyčkat do povolebních časů.

Vzhledem k těmto událostem všichni předpokládáme, že začátkem roku 2015 se vyjednávání opět rozběhnou původním tempem. Evropská unie dále usiluje o ambiciózní a komplexní dohodu, která se neomezí jen na eliminaci cel, ale dosáhne i zásadních úspěchů při odstranění netarifních překážek v klíčových sektorech, jako je automobilový či zdravotnický průmysl, farmaceutika či strojírenství, a přispěje k většímu otevření evropského přístupu na americký trh veřejných zakázek. Nešťastné události v našem východním sousedství opět umocnily i strategicko-politický význam transatlantických vztahů. USA jsou kromě nejvýznamnějšího obchodního partnera i naším klíčovým politickým spojencem. TTIP bude dohodou obchodní, nicméně nelze opomíjet některé strategické přínosy - ať už hovoříme o posílení naší energetické bezpečnosti otevřením kanálu pro dovoz zkapalněného plynu, či o větším zpřístupnění stabilního amerického trhu pro naše produkty.

Byť od úplného vstupu TTIP v platnost nás pravděpodobně dělí ještě několik let, věřím, že rok 2015 bude pro TTIP rokem přelomovým a že se podaří významně pokročit směrem k otevření amerického trhu pro naše výrobky a služby.

Řada úkolů nás čeká i na naší domácí frontě. I v Česku se TTIP stává citlivým tématem obklopeným řadou mýtů - že se jedná o tajnou dohodu vyjednávanou za zavřenými dveřmi či že povede ke snížení evropských standardů ochrany životního prostředí, práv spotřebitelů či pracujících. My jsme připraveni i těmto hlasům dát prostor, tak jako jsme dali na mezinárodní konferenci k TTIP, kterou jsme spolu s dalšími partnery zorganizovali 6. listopadu na VŠE v Praze. Část argumentů je založena na nedostatku informací, zde máme povinnost vysvětlovat. Jindy však na jiném světonázoru. I tady musíme naslouchat a zamýšlet se nad těmito podněty. Věřím, že cíl máme společný, tedy nastavit spolupráci s USA tak, aby byla širokou většinou vnímána jako prospěšná.


Vladimír Bärtl
náměstek ministra průmyslu a obchodu
press@mpo.cz


Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.
foto: archiv MPO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist