Peněžní ústav Commerzbank začne jako první velký finanční dům v Německu z vkladů svých nejvýznamnějších klientů strhávat "poplatek z majetku". Jinak řečeno, bude průmyslovým firmám, pojišťovnám nebo penzijním fondům, které u něj mají na běžných účtech uloženy desítky či stovky milionů eur, účtovat záporné úroky.

Experti nevylučují, že jeho příklad mohou následovat další finanční ústavy v eurozóně. Důvodem je peněžní politika Evropské centrální banky, která svoji depozitní sazbu 11. června nastavila na -0,1 procenta a 10. září na -0,2 procenta. To znamená, že "trestá" komerční ústavy za to, že si u ní uložily peníze, místo aby je použily na úvěrování domácností a firem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se