Hrdé heslo zkrachovalé Investiční a poštovní banky by mělo přejít na politickou stranu Jiřího Paroubka LEV 21. Jeho politicky poslední projekt absolutně ničeho nedosáhl a není divu, že expremiér v říjnu oznámil svůj konec ve straně (je totiž otravné působit v politice, když o tom nikdo neví). Ovšem finančně dokázal se svou ministranou něco, co se nepovedlo mnohem silnějším partajím.

Jen v minulém roce tato zcela neperspektivní strana získala dary za devět milionů, rok předtím dokonce za 33 milionů. Kam se na takové částky hrabe někdejší domovská stanice Paroubka ČSSD se čtyřmi miliony darů za minulý rok. Je naprosto bizarní, aby dary straně představovaly 94 procent všech příjmů. I raketově rostoucí ANO miliardáře Andreje Babiše spoléhá primárně na úvěry a půjčky.

Něco není v pořádku. Pokud tedy nepřistoupíme na vysvětlení, že zrovna jedině Paroubkovi se na české politické scéně podařilo seřadit za Petra Bendu další podobně čestné sponzory, kteří věří v záchranu republiky jedině s Paroubkem v čele. Každé jiné vysvětlení má nějakou vadu na kráse. Pokud strana má takto nečekaně vysoké dary v poměru k ostatním příjmům, pak je otázka, zda nejde o lva financí s průjmem - finance se ve značné míře nasypou dovnitř a velmi rychle zase vyfakturují za nejrůznější poradenství a marketingové služby. Zda je to případ Paroubkova Lva, nevíme. Transparentní účet strana nemá.

Nedoceněný politik Paroubek se tak možná ještě jednou zapíše do dějin české politiky - podnítí rychlejší přijetí zákona o transparentním financování stran.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se