Rakousko v letošním roce omezí kvůli ekologii a hluku rychlost na některých svých dálničních tazích.

Rychlost klesne ze 130 kilometrů za hodinu na 100 km/h, případně až na 80 km za hodinu. "Celé omezení rychlosti budou aktivně kontrolovat tamní policejní hlídky a je stanoveno kvůli ekologii a hluku na roční zkušební období," uvádí Ústřední autoklub (ÚAMK).

Rakouskem pomaleji

V Tyrolsku se od půlky listopadu změní maximální povolená rychlost ze současných 130 km/h na 100 km/h na dálnici Inntal A12 mezi Kufsteinem a Zirlem a mezi městy Karrösten a Zams a také na brennerské dálnici A13 mezi Innsbruckem a Schönbergem. Celé omezení rychlosti budou aktivně kontrolovat policejní hlídky.

Na dálnici A1 mezi exity Salzburg-Nord a Knoten Walserberg bude snížena rychlost z dosavadních 130 km/h až na 80 km/h v závislosti na kvalitě ovzduší a počasí v okolí této komunikace.

Dražší známka v Rakousku

Cena rakouských dálničních známek letos stoupne v průměru o 2,1 procenta. Roční kupon pro osobní auta zdraží o 1,7 eura na 84,4 eura (2338 korun), desetidenní o 20 centů na 8,7 eura (241 korun).

Ekologické plakety ve Vídni

Rakušané rovněž zavedli systém ekologických plaket pro vjezd užitkových vozidel do některých měst, podobně jako v Německu. Opatření platí ve všech městech Dolního Rakouska a ve Vídni. Ekologické plakety se zatím prodávají jen v některých pobočkách rakouského autoklubu a jsou odstupňované v pěti kategoriích.

Kontroly rychlosti v Rakousku

Na některých úsecích rakouských dálnic se nově objevilo úsekové měření rychlosti, informoval dále ÚAMK.

"Instalovány jsou na dálnici A8 mezi městy Weibern a Haag, na dálnici A7 u města Linz, na pyhrnské dálnici A9 v tunelu Bosruck a v tunelu Plabutsch, na dálnici A2 v tunelu Ehrentalerberg a na dálnici A22 v tunelu Kaisermühle," upozorňuje autoklub. Policii se tento systém osvědčil a nehodovost se podle sledování snížila až o 50 procent.

Kontroly i v Dolním Sasku

Podobně bude nově zavedeno úsekové měření na třech kilometrech dálnice B8 v německém Dolním Sasku. Kontrolováno bude každé projíždějící auto.

V Dolním Sasku budou také vytvořeny speciální ekopruhy pro vozidla na čistě elektrický pohon. Tato vozidla budou mít také speciální parkovací místa.

Falešné známky na Slovensku

Na Slovensku se zřejmě objevily první falešné dálniční známky pro letošní rok. Jsou nabízené na internetu za 30 eur místo běžných 50 eur. Národní dálniční společnost, která spravuje a prodává dálniční známky na Slovensku, upozornila, že všechny neoprávněné prodejce známek na webu bude pokutovat.

Vyšší pokuty v Itálii

Od Nového roku se v Itálii zvýší pokuty za jakékoliv porušení plynulosti v silničním provozu o jedno procento. Kromě toho se v polovině roku zpřísní tresty za velmi závažné přestupky, jako je jízda pod vlivem návykové látky anebo zavinění smrtelné dopravní nehody. Tam pak hrozí doživotní zákaz řízení. Od Nového roku Itálie nově zavedla tzv. rosa zóny, kde mohou parkovat pouze těhotné ženy anebo ženy s malými dětmi.


100 km/h

Ze 130 km/h na 100 km/h se sníží rychlost na rakouských dálnicích, například se to týká některých úseků dálnic A1 a A12.