Výrobní haly a sklady mnoha tuzemským i zahraničním firmám působícím na českém trhu již nestačí. Kvůli vyššímu odbytu jsou nuceny pronajímat si další prostory. Na to slyší developeři, kteří v poslední době staví budovy na klíč - hlavně firmám napojeným na automobilový průmysl a obchodníkům.
"Před Vánocemi jsem třikrát objel republiku a zjistil jsem, že řada našich nájemců chce buď expandovat ve stávajícím prostoru, nebo zvažuje pronájem budovy v jiném z našich průmyslových parků," řekl HN Tomáš Míček, ředitel developerské firmy P3. Ta je druhým největším vlastníkem průmyslových nemovitostí v Česku.
"Například Ikea chce postavit větší halu v Praze-Horních Počernicích," doplnil Míček. Švédský nábytkářský řetězec si již na podzim roku 2013 v Horních Počernicích pronajal 4500 metrů čtverečních. Skladuje zde zboží, kterým zásobuje prodejnu Ikey na nedalekém Černém Mostě. Jenže kapacita tohoto meziskladu už nestačí.
Daří se i logistickým firmám a výrobním podnikům. "Pro společnost Nika Chrudim začneme v únoru stavět halu s plochou 7000 metrů čtverečních," pokračuje Míček. Tento přepravce si přitom v průmyslovém parku v Liberci už od developera pronajímá téměř 10 tisíc metrů čtverečních.
Vyšší poptávka po pronájmu průmyslových nemovitostí je podle Míčka v severních a západních Čechách, a to díky blízkosti hranic s Německem, kde jsou továrny automobilek Volkswagen, BMW či Mercedes. "Na Liberecku působí řada dodavatelů pro německé automobilky, ale i pro mladoboleslavskou Škodovku," uvedl Míček. Jmenovat je zatím nechce, protože s nimi ještě nemá podepsané smlouvy.
Britský diplomat a kanadský wrestler chtějí v Praze prorazit s minisklady - čtěte ZDE
Kanadská firma koupila "samosklady" v Praze a Varšavě za 14 milionů eur - čtěte ZDE
Ani konkurenční developer CTP a lídr trhu průmyslových nemovitostí si nemůže stěžovat. Chystá nové průmyslové parky v Kadani na Chomutovsku a v Odravě u Chebu. Oba jsou také nedaleko hranic s Německem.
Společnosti CTP se podařilo plně obsadit svůj průmyslový park v Divišově ve Středočeském kraji poté, co si v něm pronajal sklady diskontní řetězec Lidl a spediční firma Cross Trans. Případným zájemcům může developer ještě přistavět haly na vedlejších pozemcích. Žádné volné prostory už nemá ani CTPark Plzeň.
V loňském roce developeři v tuzemsku postavili 354 100 metrů čtverečních skladových a výrobních ploch, o 32 procent více než předloni. Podle sdružení realitních poradců Industrial Research Forum to představuje největší přírůstek od roku 2009, tedy v pokrizovém období.
Nejvíce hal loni vzniklo v Praze a okolí a ve středních Čechách. Naprostá většina průmyslových nemovitostí se staví na míru jejich nájemcům. Podíl takzvané spekulativní výstavby však vzrůstá. Podle poradců její podíl v nově postavených budovách tvoří 14 procent.
V letošním roce se v České republice postaví ještě více průmyslových nemovitostí než loni. Letos také objem moderních průmyslových ploch v tuzemsku překročí hranici pěti milionů metrů čtverečních.
Největším projektem ve výstavbě je sklad pro amerického internetového prodejce Amazon. Zhruba poloviční velikosti (51 900 metrů čtverečních) je logistická základna oděvního řetězce Primark, která vzniká u Tachova.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist