Téměř šedesát hodnocených fakult v sedmi prestižních oborech, šance na přijetí i na uplatnění po studiích, nástupní platy absolventů, komentáře expertů, kteří v oboru už roky působí. Hospodářské noviny letos již po osmé přinášejí exkluzivní žebříček nejlepších vysokých škol v Česku za uplynulý rok a nabízejí v něm přehledné srovnání kvality výuky na jednotlivých univerzitách.

Srovnáváme prestižní i stěžejní obory českého byznysu a průmyslu: ekonomii, informatiku, strojírenství, architekturu, právo, psychologii a sociologii. Tato příloha je návodem pro všechny, kdo právě vybírají vysokou školu a chtějí vědět, kam si jít pro nejkvalitnější dostupné vzdělání v zemi.

Vyberte obor

Architektura

Ekonomie

Informatika

Právo

Psychologie

Sociologie

Strojírenství

 

Bodují regiony

Překvapením letošního ročníku jsou univerzity z regionů, především z Brna a Liberce. Brněnská Masarykova univerzita zvítězila hned ve dvou oborech, v psychologii a sociologii. A další brněnská univerzita - Vysoké učení technické v Brně (VUT) - obsadila druhé místo v architektuře a ve strojírenství. Právě v oboru strojírenství jsou regiony velmi silné. Nejlepší strojírenskou vysokou školou v Česku se stala Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci, která se na špici vyšvihla z loňského třetího místa.

V ekonomii již tradičně zvítězil Institut ekonomických studií (IES) pražské Karlovy univerzity, který si punc nejlepší české ekonomické školy nese už mnoho let. "IES vyhrál zaslouženě, je to skutečně první liga v českém ekonomickém výzkumu," říká akademický ekonom Daniel Münich, bývalý člen Národní ekonomické rady vlády. "IES ale jako jediný vítěz není fakultou, ale pouze pracovištěm v rámci fakulty. Ve srovnání se světem je to velmi zvláštní, že největší a jedna z nejrenomovanějších univerzit v Česku nemá svou vlastní ekonomickou fakultu," upozorňuje Münich.

Hodnocení fakult

Kritéria v jednotlivých kategoriích hodnocení mají určitý koeficient, tedy váhu.

Součet koeficientů v každé kategorii dá číslo jedna.

Koeficient násobíme pořadím, v němž se fakulta v daném kritériu umístila.

Pokud je například v daném oboru hodnoceno 12 fakult, koeficient nejlepší z nich se násobí číslem 12.

Součet všech kategorií dá dohromady počet bodů, který určuje celkové pořadí fakult v daném oboru.

Dalším sledovaným oborem je informatika, v níž zvítězila Fakulta elektrotechnická pražského ČVUT, která se na první a druhé příčce tradičně střídá s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Tato univerzita také prokázala, že dokáže nejlépe připravit studenty práva.

V posluchárnách ubývá studentů

Při hodnocení postupovaly HN podle unikátní metodiky, která zohledňuje celou řadu faktorů, jež vypovídají o kvalitě školy: jak dokáže spolupracovat se zahraničními univerzitami, jak přísný má výběr studentů, jak individuálně k nim přistupuje, jak se dokáže prosadit ve světě vědy a podle řady dalších kritérií.

Při srovnání dat vyšlo najevo, že studentů na českých vysokých školách ubývá. Proti předchozímu roku jich loni v posluchárnách zkoumaných škol více než sedm tisíc ubylo, nejvíce - přes šest tisíc - na ekonomických fakultách. Podle expertů za to může demografický vývoj, kdy se zmenšuje počet mladých lidí v populaci. Jedině v oboru IT studentů lehce přibylo.

V Česku funguje i řada soukromých vysokých škol, ale pouze tři soukromé univerzity. Soukromou univerzitu HN letos do žebříčku zařadily poprvé - Vysokou školu finanční a správní, a to v oboru ekonomie. Univerzita Jana Amose Komenského Praha se hodnocení odmítla zúčastnit a Metropolitní univerzita Praha nespadá do hodnocených oborů. Letos poprvé také HN nehodnotily lékařské fakulty, které se odmítly do žebříčků zapojit. Redakce tak připojuje pouze jejich orientační srovnání podle vědeckých výsledků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist