Mimořádné mravní selhání i výsměch akademikům. Tak hodnotí stovky zaměstnanců Univerzity Karlovy odměny, které si loni vyplatilo vedení školy. Celkem si šestnáctičlenný poradní sbor na odměnách rozdělil 11,5 milionu korun, jen samotná rektorka Milena Králíčková dostala loni téměř milion. O části odměn pro rektory přitom rozhoduje ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a ten jejich výši hájí. Králíčkové se zastávají i rektoři z jiných univerzit.

Rektorka Univerzity Karlovy si v květnu ke svému platu ve výši 175 tisíc korun připsala odměnu 400 tisíc, v listopadu pak dostala navíc 576 tisíc korun. Podobné částky podle serveru dostal i kvestor univerzity Martin Maňásek a další lidé z vedení. Informaci jako první přinesla Mladá fronta Dnes

Zatímco o odměnách pro kolegium rozhoduje rektorka, prémie pro samotnou Králíčkovou se skládají ze dvou částí. Jednu navrhuje ministr školství, další je určena vnitřními pravidly školy. Bek přitom za minulý rok rektorce přiřkl odměnu ve výši 431 tisíc. „Vedle velikosti instituce, v jejímž čele paní rektorka stojí, bylo zohledněno i její působení v roli předsedkyně České konference rektorů,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva školství Veronika Lucké Loosová.

Jejím prostřednictvím Bek dále vzkázal, že odměny rektorce Králíčkové „nijak zásadně nevybočují z pásma odměn navržených rektorům jiných veřejných vysokých škol“. Situaci ministr nijak dál řešit nehodlá. „Výši odměn, kterou paní rektorce navrhlo ministerstvo, pokládá ministr za zcela standardní. Ta část odměn, kterou Univerzita Karlova paní rektorce vyplatila na základě svých vnitřních pravidel, je plně v samosprávné působnosti univerzity a pod kontrolou jejích orgánů, zejména akademického senátu univerzity,“ dodalo tiskové oddělení ministra Beka. Jak vysoké odměny dostali ostatní rektoři, není v tuto chvíli jasné. Na dotaz HN uvedli, že pro vypracování odpovědi potřebují delší dobu.

Králíčkové se kolegové zastávají. Ti oslovení nevidí důvod, proč by měla například skončit ve vedení České konference rektorů. „V červnu proběhnou volby do předsednictva  konference, přičemž o případném opětovném zvolení rektorky Králíčkové rozhodne plénum konference. Já osobně nebudu navrhovat její odstoupení z vedení,“ říká Zdeněk Horák z Vysoké školy polytechnické Jihlava, který je zároveň místopředsedou konference. 

Podobně se vyjádřili i další kolegové rektorky. „Veřejná vysoká škola této velikosti má daleko vyšší rozpočet než veřejnoprávní instituce typu České televize. A její ředitel má plat s odměnami vyšší,“ uvedla rektorka Akademie múzických umění v Praze Ingeborg Radok Žádná. Ve stejném duchu mluvil i rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák: „Obecně mohu říci, že nastavení rozdělování finančních prostředků a s tím související odměňování je v pravomoci vysoké školy a jejích orgánů. Vytrhnout z toho jednu věc a probírat velmi zjednodušeně, možná až účelově v médiích je kontraproduktivní.“

Proti odměnám se naopak ostře postavili zaměstnanci a studenti fakulty. Napsali rektorce otevřený dopis, ve kterém ji vyzývají, aby zdůvodnila podrobně každou odměnu zvlášť a zveřejnila i osoby, kterým byly uděleny. „Žádáme rovněž, aby v budoucnu platy členů vedení univerzity podléhaly platovým tabulkám, od nichž by se měla odvíjet i výše odměn,“ napsalo více než 300 zaměstnanců a 1500 studentů.

V dopise zároveň kritizují, že mluvčí univerzity vysvětlila odměny vyšším nasazením v souvislosti s opatřeními po střelbě na filozofické fakultě. Za to se už rektorka omluvila. „Především se chci omluvit za to velmi nešťastně formulované vyjádření, které dávalo odměny do souvislosti s tragickými událostmi na naší filozofické fakultě, protože to vůbec nemělo zaznít. Nejenom proto, že to bylo nevhodné, ale především proto, že to neodpovídalo skutečnosti,“ uvedla Králíčková v rozhovoru pro Český rozhlas.

Odměny akademici kritizovali i kvůli tomu, že dlouhodobě upozorňují na velmi nízké mzdy docentů na vysokých školách. „Necháváme na vašem vlastním svědomí, jak obhájíte skutečnost, že se vaše finanční ohodnocení blíží platu premiéra, když na mnoha fakultách velká část pracovníků stále nedosahuje ani minimální důstojné mzdy,“ dodali akademici.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist