Na jedné z konferencí k výročí listopadových událostí jsem dostal otázku, která se mi stále vrací na mysl: "Jak by dopadla naše tehdejší celospolečenská debata o popřevratovém směřování, kdyby v roce 1989 vězela západní Evropa v takové ekonomické a celospolečenské krizi, jakou prožívá dnes?"

Pád Berlínské zdi a navazující události zastihly Evropu opravdu v poměrně dobré kondici. Ekonomický růst byl i v nejvyspělejších zemích nad třemi nebo čtyřmi procenty. Typická nezaměstnanost se pohybovala okolo 5-7 %. Inflace ani deflace nebyly strašákem. Poměr vládních dluhů vůči HDP se i přes potřebu financovat bezpečnostní hráz proti Varšavskému paktu pohyboval kolem 30 % ve Francii a Španělsku a v případě Řecka mezi 50-60 %. Demokratický model stál pevně na pilířích tradičních, stabilních a předvídatelných stran.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.