Slibem nezarmoutíš, uvědomila si koalice a slíbila, že co nevidět připraví a schválí zákon o registru smluv. Připomeňme základní princip: Smlouva, která není zveřejněna v registru, neplatí. Omezí se možnost nejrůznějších malých domů, tunelování veřejných rozpočtů, korupce v nejširším slova smyslu. Zkrátka "nejkrásnější zákon", jak registr smluv něžně nazývá česká protikorupční fronta.

Než Babiše, Sobotku a Bělobrádka pochválíme (nakonec se dočkají), zformulujme několik pochybností. Především zaráží, že přijímání registru trvá deklarované protikorupční vládě tak dlouho. Zatímco na Slovensku stihli přijmout zákon za dva měsíce, u nás pořád něco nešlo. Tu bylo nutné něco dopracovat, tam zas přepracovat, tuhle vyčíslit, onde opřipomínkovat, každopádně všechno důkladně a komplexně zanalyzovat.

Trvá to už více než rok, přičemž loni v létě byl registr doupravován do té míry, že se z něj vytratil původní smysl. Přičiněním tehdejší náměstkyně ministra vnitra Adriany Krnáčové (ANO) začal místo zákona o zveřejňování smluv vznikat zákon o jejich začerňování. Dnes již naštěstí tato karikatura registru ve hře není, ale kde brát jistotu, že se průtahy nebudou opakovat?

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se