Slibem nezarmoutíš, uvědomila si koalice a slíbila, že co nevidět připraví a schválí zákon o registru smluv. Připomeňme základní princip: Smlouva, která není zveřejněna v registru, neplatí. Omezí se možnost nejrůznějších malých domů, tunelování veřejných rozpočtů, korupce v nejširším slova smyslu. Zkrátka "nejkrásnější zákon", jak registr smluv něžně nazývá česká protikorupční fronta.

Než Babiše, Sobotku a Bělobrádka pochválíme (nakonec se dočkají), zformulujme několik pochybností. Především zaráží, že přijímání registru trvá deklarované protikorupční vládě tak dlouho. Zatímco na Slovensku stihli přijmout zákon za dva měsíce, u nás pořád něco nešlo. Tu bylo nutné něco dopracovat, tam zas přepracovat, tuhle vyčíslit, onde opřipomínkovat, každopádně všechno důkladně a komplexně zanalyzovat.

Trvá to už více než rok, přičemž loni v létě byl registr doupravován do té míry, že se z něj vytratil původní smysl. Přičiněním tehdejší náměstkyně ministra vnitra Adriany Krnáčové (ANO) začal místo zákona o zveřejňování smluv vznikat zákon o jejich začerňování. Dnes již naštěstí tato karikatura registru ve hře není, ale kde brát jistotu, že se průtahy nebudou opakovat?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.