Cílem, který si stanovila čínská vláda, je mít na 40 velkých státních podniků. Uvedla to podle agentury Reuters čínská média. Centrální vláda v Pekingu v současnosti vlastní 112 konglomerátů. Rozsáhlá reorganizace nedostatečně výkonného státního sektoru se prý uskuteční prostřednictvím obřích fúzí.
Konsolidace by se měla uskutečnit nejdříve v komerčních sektorech, především v konkurenceschopných odvětvích, napsal s odvoláním na nejmenované zdroje oficiální čínský list Economic Information Daily.
Prostředky se prý budou více zaměřovat na velké podniky, aby se zabránilo tvrdému konkurenčnímu boji, jaký v minulosti nastal mezi čínskými státními podniky CNR a CSR.
Oba tito přední státní výrobci vlaků si navzájem konkurovali v soutěžích o velké zakázky v zahraničí. Fúze těchto podniků v hodnotě 26 miliard dolarů vytvořila obří společnost, která dokáže konkurovat západním výrobcům, jako jsou německý Siemens nebo kanadský Bombardier.
Státem vlastněné podniky v méně klíčových odvětvích, především v sektoru služeb, budou prodány na kapitálovém trhu, napsal také list Economic Information Daily s odvoláním na nejmenovaný úřední zdroj.
Restrukturalizační plán hraje zásadní roli v úsilí prezidenta Si Ťin-pchinga zlepšit výkonnost státního sektoru.
Čínská ekonomika rostla v prvních třech měsících roku nejpomaleji za posledních šest let a vláda v Pekingu obtížně hledá správná opatření, kterými by kondici druhé největší světové ekonomiky podpořila, napsala agentura Reuters.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist