Když před dvěma lety po velkém policejním zátahu a zatýkání padla Nečasova vláda, vypadalo to, že vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan má skutečně nabito. Jenže dva roky poté ve vězení neskončil vůbec nikdo. Naopak: soudy odmítly uznat "trafiky" pro tři bývalé poslance ODS jako korupci a nejnověji i to, že by premiérova nejbližší spolupracovnice a dnes manželka Jana Nečasová-Nagyová zneužila ­Vojenské zpravodajství.

Kritici proto Ištvana stále silněji vyzývají k rezignaci. Vrchní státní zástupce se ale k ničemu takovému nechystá. "Děláme svou práci. Jestli se na jejím základě vyvolá něčí očekávání, to už ovlivnit nemůžeme," říká Ištvan pro HN.

Atmosféru ve společnosti, která byla před dvěma lety připravena na velký proces s politickými špičkami a dnes je zaskočena, jak se případ vyvinul, si odmítá připouštět. "Státní zástupce ani soudce by neměl vnímat žádnou atmosféru. To je cesta do pekel. Jakmile ji začnete vnímat, hrozí vám, že své počínání tomu začnete přizpůsobovat," prohlašuje Ištvan.

Navzdory tomu, že zatím dílčí případy nedotáhl do všeobecně očekávaného konce, zůstává v klidu. "Protože v našem postupu nelze shledat žádné pochybení. To, že někdo rozhodne jinak než státní zástupce, je věc, která k tomu procesu patří. Tak prostě funguje právo. Pokud bychom věděli, že jsme někde překročili zákon, že jsme někde něco zašolichali, tak bych mohl mít zlé spaní, ale já ho nemám. My svůj postup kdykoliv obhájíme," tvrdí Ištvan.

U Nagyové věří v odvolací soud

K čerstvému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 v případu zneužití vojenské rozvědky ke sledování první Nečasovy manželky Ištvan říká, že odvolací soud zcela jistě přesvědčí o své pravdě. "Teď jsme v nějaké třetině případu, takže dokud nebude pravomocný rozsudek, nemá cenu na to mít nějaké silné názory," zdůrazňuje.

O strategii pro odvolací soud už má konkrétní představu. "Ale tu konečnou stanovíme, až zjistíme z písemného rozhodnutí soudu první instance, jakými úvahami byl veden," naráží Ištvan na překvapivý páteční verdikt soudkyně Heleny Králové. Ta Janu Nečasovou-Nagyovou, dva důstojníky vojenské rozvědky a jednoho zpravodajce zprostila obžaloby, aniž by veřejně vysvětlila, co ji k tomu vedlo.

Ištvan se chystá odvolacímu soudu předložit dodatečné důkazy, které podpoří jeho verzi, že obžalovaní spáchali trestný čin a všichni si zaslouží nepodmíněné tresty. Odmítá se na případ dívat jako na pouhé morální selhání jednotlivců, jak by mohlo vyplývat z pátečního rozsudku. Opakuje, že šlo o trestný čin. "Jak může být pouhým morálním proviněním, když státní orgán sleduje nějakou fyzickou osobu, aniž by k tomu měl povolení?" prohlašuje Ištvan.

V současné době se kromě odvolání v kauze Vojenského zpravodajství chystá na další postup v případu drahých kabelek a šperků, které Nečasová-Nagy­ová měla dostávat za to, že zařídí přístup k premiérovi. Původní názor žalobců, že mohlo jít o formu úplatků, se ale zatím nejspíš nepotvrdil − respektive nepodařil se prokázat. Případ je totiž vyšetřován jako daňový delikt: Nagyová podle žalobců státu na darovací dani neodvedla 700 tisíc korun. "Minulý týden proběhl v této věci poslední důkaz. Teď státní zástupce spis sumarizuje," říká Ištvan.

Kritika za exposlance ODS

Největší kritika na jeho hlavu padá za obvinění trojice bývalých poslanců ODS Fuksy, Tluchoře a Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckých mandátů a zároveň dostali nabídku na členství v dozorčích radách státních firem. Zatímco Ištvan a jeho lidé v tom viděli korupci, Nejvyšší soud rozhodl, že poslance i v této věci chrání imunita, a tudíž je za to nelze trestat.

Trojice exposlanců nakonec vysoudila na státu omluvu a odškodnění za vazební stíhání v celkové výši dvou milionů korun. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu, že na toto jednání poslanců se vztahovala takzvaná indemnita, bylo první svého druhu. Předtím tady nebylo. Teď jsme tímto názorem vázáni. A to je celé," říká vrchní olo­moucký žalobce s tím, že nemá pochybnosti o postupu žalobců.

A že se ministerstvo spravedlnosti všem třem exposlancům omluvilo za "nezákonný postup vrchního státního zastupitelství", i to Ištvan vnímá jako standardní postup. "To je taková právní floskule: rozhodnutí nižších instancí nebo státních zástupců se zruší tak, že se řekne, že bylo nezákonné," podotýká.

Další částí celého případu je i větev, ve které figuruje jako hlavní postava politický podnikatel Roman Janoušek. Zdá se ale, že v tomto směru se žalobcům příliš nedaří. "Čekáme na právní pomoc ze Švýcarska, kde je proces velmi zdlouhavý. Nejsme schopni to urychlit," říká Ištvan. Policie podle něj zároveň pořád prověřuje spoustu dokumentů zabavených před dvěma lety při domovních prohlídkách: "Podle těchto výsledků buď bude, nebo nebude sděleno obvinění některým dalším osobám."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist