Konflikt z let 1992 až 1995 byl vůbec nejkrvavějším v Evropě od konce druhé světové války. Vyžádal si sto tisíc obětí, přes dva miliony lidí muselo opustit své domovy. Etnicky motivovanou válku doprovázely brutální činy a krutosti, kterých se také na civilistech dopouštěly všechny strany, tedy Bosňáci, Srbové i Chorvaté. Symbolem se stalo obléhání Sarajeva či genocida ve Srebrenici.
Během roku 1995 rostl počet akcí NATO proti srbským silám. Ty často v odvetách zadržovaly jako rukojmí vojáky mírových jednotek UNPROFOR a pozorovatele OSN. Poté, co v srpnu 1995 minometný granát zabil na tržišti v Sarajevu na 37 osob a 85 jich zranil, nálety NATO proti srbským jednotkám zesílily, a to v rámci operace "Rozvážná síla".
Bombardování a společný postup Chorvatů a bosenských Muslimů pak ochromily srbské jednotky. Zástupci Srbů proto zasedli za jednací stůl. Brutální konflikt ukončila daytonská dohoda, byla uzavřena v listopadu 1995.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist