J.K.R. po několika letech vývoje uvádí na trh od základu novou generaci ERP systému Byznys EVO. Podle Vladimíra Králíčka, generálního ředitele společnosti J.K.R., se jedná o jedno z technologicky nejvyspělejších řešení na českém trhu.

J.K.R. už skoro čtvrt století vyvíjí a zákazníkům dodává ERP systém Byznys, s působností převážně v segmentu středních a větších společností. Jak se vám daří na českém trhu obstát v silné konkurenci několika desítek společností, včetně těch nadnárodních?

Podnikové informační systémy Byznys ERP patří v segmentu středních a větších organizací mezi nejrozšířenější řešení na českém trhu. Nejrůznější průzkumy nás dlouhodobě zařazují mezi top tři až pět dodavatelů z několika desítek v České republice skutečně aktivních.

Vůči nadnárodním firmám máme mnoho výhod. Patří mezi ně například lepší znalost místního prostředí, rychlejší reakce na změny a podle získaných poznatků od našich zákazníků také vstřícnější přístup k jejich požadavkům a cenová a licenční politika. Získali jsme řadu zákazníků, kteří jsou s námi od samého začátku vývoje našeho ERP systému Byznys.

V tendrech se však častěji potkáváme s místními firmami než s IT korporacemi.

Pod názvem Byznys EVO jste na konci loňského roku dokončili vývoj nové generace informačního systému. Na české poměry se dá říci, že se jedná o ojedinělý krok, co vás k tomu vedlo?

Práce na novém systému Byznys EVO začaly v roce 2009, od roku 2011 se naplno rozběhl vývoj jádra ERP systému a modulů. Vloni pokračoval vývoj klíčových modulů a funkcionalit, probíhala první nasazení řešení do ostrého provozu.

Jako jediní v ČR přicházíme v současnosti se zcela novým systémem vyvinutým "na zelené louce", založeným na nejmodernějších dostupných technologiích. Že jsme se vydali správnou cestou dosvědčuje i to, že jsme se stali vítězem Microsoft Awards 2015 v kategorii Moderní aplikace na platformě Windows.

Co bylo v celém procesu vývoje systému nejnáročnější?

Po dvou letech práce na Byznys EVO jsme museli přehodnotit některé stěžejní body projektu. Dostali jsme se do fáze, kdy jsme se rozhodli vyvinout vlastní Framework, což nás zdržovalo. Na obecných frameworkových prvcích jsme od počátku prováděli mnoho zásahů. V průběhu vývoje však došlo k několika jeho aktualizacím, což vyžadovalo naše zásahy vždy vkládat, a to se ukázalo dost obtížně udržovatelné.

Vyvinout nový systém je také velmi nákladné. Investovali jsme především do lidských zdrojů, tedy do kvalifikovaných odborníků a zkušených profesionálů. Výrazně nám v tomto pomohl grant EU, který jsme na vývoj nového systému získali.

Jak konkrétně vypadá Byznys EVO, co nového přináší zákazníkům, jaké má hlavní výhody oproti předchozí generaci?

Byznys EVO byl vyvinut s důrazem na jednoduchost, flexibilitu, ergonomii a snadné používání. Patrná je inspirace designem kancelářských aplikací Microsoft Office, které jsou etalonem uživatelsky přívětivého podnikového softwaru. Vývoj ergonomie přitom probíhal s přispěním odborníků z akademické sféry.

To nejzákladnější, ale obecné je, že je postaven na třívrstvé architektuře. Jeden z největších přínosů tak uživatelé pocítí na podstatném zrychlení při aktualizacích systému, jeho upgradech nebo zvýšení komfortu při nahrávání nové verze; jelikož se de facto nahrává pouze klientská část, lze potřebné aktualizace provést jednoduše prostřednictvím internetu.

Do nové verze se dále promítlo našich 25 let zkušeností s ERP prostředím a podnikovými procesy, které jsme zúročili při vylepšení několika stávajících modulů. Byznys EVO je rovněž připraven na nejnovější trendy, lze jej provozovat v cloudovém prostředí, byť stále zastáváme stanovisko, že v naší cílové skupině středních a větších podniků zatím masivní poptávka po cloudovém ERP systému není.

Vladimír Králíček (52)

Vladimír Králíček, generální ředitel společnosti J.K.R.

Vystudoval ČVUT FSI, obor Řízení technologických procesů.

V roce 1991 spoluzaložil společnost J.K.R., kterou řídí z pozice generálního ředitele.

Je držitelem titulu Manažer roku v kategorii Informační a komunikační technologie.

Ve volném čase se věnuje vedení jednoho z nejstarších fotbalových klubů u nás - SK Spartak Příbram. Rád cestuje, aktivně se věnuje potápění a je odborníkem na španělská vína.

Jaké hlavní funkce tedy EVO nabízí? Rozšířili jste nějak jeho záběr?

Je to nástroj pro komplexní řízení podniků, sjednocení podnikové agendy a sledování ekonomických agend. Nabízí řešení pro plánování a řízení klíčových podnikových procesů, a to na všech úrovních.

Rozsahem funkcí a vysokou variabilitou dokáže Byznys EVO pokrýt potřeby organizací různého oborového zaměření od obchodních společností až po výrobní firmy. Systém je řešením nejen pro společnosti s vysokými požadavky na funkčnost, ale i pro firmy s velkými objemy dat.

Řešení Byznys EVO je určeno především pro středně velké a velké organizace, které kladou důraz na obchodní procesy, soustředí se na kvalitní péči o zákazníky, mají stovky zaměstnanců a desítky až stovky uživatelů v informačním systému. Jeho platforma je robustnější a více škálovatelná než u předchozí generace - to je asi ten nejzásadnější rozdíl v šíři záběru.

ERP Byznys má přes tisícovku zákazníků. Jaké inovace u ERP systému aktuálně požadují?

U našich zákazníků registrujeme zvýšenou poptávku především po možnosti využití přenosných zařízení, tabletů, mobilních telefonů při práci v rámci ERP systému. Především obchodníci, servisní pracovníci, se často pohybují v terénu a potřebují data z velkého systému jednak získávat a z něj je zobrazovat a dívat se - máme to na skladě nebo ne. Zároveň pokud klient na cestách realizuje objednávku, vloží ji rovnou do velkého systému, a ta je připravena k rezervaci, k vyskladnění, k fakturaci.

Vloni jsme uvedli na trh Byznys Mobile 2, který je k dispozici pro všechny tři mobilní platformy - Android, Windows Phone a iOS od Applu. Tato mobilní aplikace dokáže přistupovat k našim datům v oblasti objednávek a jejich vyřizování, fakturaci a podobně. Tuto aplikaci jsme propojili i s novým systémem Byznys EVO.

Další oblast poptávky tvoří požadavky na propojení systému s e-shopy. Byznys EVO disponuje rozhraním, které využívá partnerský e-shop. Jsme však schopni vyřešit napojení na libovolné řešení tohoto typu.

Dnešní podniky vyžadují také například moderní workflow...

Byznys EVO obsahuje prvky procesního a projektového řízení. V rámci řízení workflow umožňuje potvrzování úkolů, podepisování důležitých dokumentů, případně i faktur - tyto funkcionality jsou u zákazníků stále žádanější.

Nabízíme také například vlastní pokročilé řešení v oblasti správy dokumentů. Dokumenty můžete naskenovat, faktura se dá uložit, zobrazí se. Nepotřebujete sahat pro šanon, zobrazíte si na počítači, co tam je; podobně můžete spravovat výrobní dokumentaci či záruční podmínky zobrazovat přímo na počítači.

Podle prohlášení analytiků se další z trendů týká například potřeby managementu mít obchodní data, analýzy, grafy on-line..., nejlépe v kapesním zařízení. Cítíte to i vy?

Už před mnoha lety jsme připravili mobilní řešení tak, aby měl manažer přístup k datům z účetnictví nebo CRM, aby mohl prostřednictvím připojení k internetu získat jednoduchou zprávu typu faktura je zaplacená, zboží máme na skladě a podobně.

Poptávka po tom však byla hodně malá a dovolím si na základě našich zkušeností tvrdit, že managementy firem mají v drtivé většině ta nejdůležitější byznysová data "v hlavě".