Soudce Jiří Šlapal toho má poslední dobou hodně − práci si bere domů, věnuje se jí o víkendu, v kanceláři pravidelně zůstává i dvanáct hodin. "Složitější případy máte v hlavě pořád, hledáte judikaturu, pokoušíte se nalézt řešení, sbíráte informace, názory a připravujete se," vypráví Šlapal. To všechno k profesi soudce patří, jeho příběh je ale jiný: pracuje na litoměřickém soudu, který v posledních letech stihlo několik nepříjemných afér. A tak se kromě pošramocené pověsti musí vyrovnávat i s nedostatkem soudců.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Začalo to v roce 2011, když detektivové z protimafiánského útvaru obvinili Josefa Knotka a Ladislava Jelínka z litoměřického soudu z korupce. Mezi jejich kolegy se rozprostřel strach, po chodbách chodili agenti tajné služby, v budově byly odposlechy i skryté kamery. O kterých samozřejmě nikdo nevěděl.

Loni padly první rozsudky: Knotek dostal jako první soudce nepodmíněný trest za úplatky − 5,5 roku za mřížemi je ale nepravomocných. Jelínka čeká kárné řízení. Uklidnění situace ale nenastalo − zkraje června policie obvinila Jelínka, jenž je už několik let postaven mimo službu, byť formálně zůstává zaměstnancem soudu, v další aféře. Podezírá jej z podvodů a podplácení.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se