Do sporu mezi ministry vnitra a průmyslu o to, jak se budou dělit evropské miliardy na rozvoj vysokorychlostního internetu, se hlasitě zapojili další hráči. Před několika dny odeslaly asociace firem v telekomunikačním průmyslu společný dopis oběma ministrům i premiérovi s tím, že se jim nelíbí, aby šest ze 14 miliard korun získal namísto volného trhu odštěpný závod státní České pošty.
O to právě usiluje ministerstvo vnitra v čele s Milanem Chovancem (ČSSD). Dopis je unikátní v tom, že se pod něj podepsaly mezinárodní společnosti i lokální poskytovatelé připojení k síti, ačkoli doteď se vedla debata, jestli rozdělování peněz nahrává malým, nebo velkým hráčům.
Kde se to vyplatí
"Obracíme se na Vás s prosbou o oficiální vyjádření k překvapivé a zásadní informaci, která proběhla médii a týká se čerpání dotací na budování a rozvoj vysokorychlostního internetu. O podrobnostech jsme bohužel nebyli ze strany ministerstev informováni," stojí v listu pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).
Podnikatelům se nelíbí, že by část peněz měla spolknout státní firma, a také se bojí, aby spory o podobu programu nezbrzdily začátek čerpání.
14 miliard Kč
má teď Česko k dispozici z evropských fondů na budování a rozvoj vysokorychlostního internetu.
3 procenta HDP
České republiky tvoří internetová ekonomika, to znamená činnosti přímo spojené s internetem.
V širším pojetí se promítá v 10 procentech HDP.
Signatáři dopisu premiérovi a ministrům
1. ICT UNIE z. s.
2. Asociace provozovatelů mobilních sítí
3. Česká asociace elektronických komunikací
4. Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí v ČR
5. Česká asociace telekomunikací
6. ISP Alliance
Česká republika má k dispozici 14 miliard evropských dotací, které může rozdělit tak, aby z mapy zmizela takzvaná bílá místa. Ta se nacházejí hlavně v horských a příhraničních oblastech, jde o menší obce, jejichž obyvatelé nemají přístup ke kvalitnímu internetovému připojení, protože budovat tam síť se dosud soukromým firmám nevyplatilo − a právě to by měly zvrátit dotace.
Vláda počítá s tím, že lidé s rychlým připojením na web získají i lepší podmínky a nebudou "digitálně vyloučeni". Může to pomoci i se snížením nezaměstnanosti, například v podobě e-shopů pro malé lokální výrobce nebo prodejce.
Ať rozhodne Brusel
Milan Chovanec přišel s požadavkem, aby část kompetencí a peněz přešla na "jeho" Českou poštu, respektive její odštěpný závod, který se transformuje v samostatný státní podnik.
Ministerstvo vnitra má za to, že když pod něj patří elektronická komunikace s úřady, mělo by mít dohled i nad zasíťováním republiky, protože bez pokrytí nejde poskytovat nadstavbové služby.
Jednou z prvních věcí, které by státní IT podnik udělal, by bylo vytvoření registru pasivní infrastruktury. Jde o databázi, díky níž by měl stát přehled o tom, kde je jaké pokrytí, komu patří, a mohl by lépe koordinovat další rozvoj. Na vybudování registru by měla jít část peněz ze zmíněné alokace. V dalším kroku by pak odštěpný závod České pošty pokládal síťové kabely tam, kde by se do toho soukromým firmám nechtělo.
S tím vedle telekomunikačních podniků podepsaných v dopise nesouhlasí ani ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), pod jehož úřad spadá program se 14 miliardami a gesce digitálního průmyslu. Nakonec přistoupil na to, že plán rozvoje internetového pokrytí vytvoří společně s vnitrem, ale zásadní slovo má mít stejně Evropská komise.
Není totiž jasné, jestli se peníze z fondu dají použít pro státní podnik, protože na to nejsou původně určené, mají sloužit volnému trhu. Koncem srpna vyrazí do Bruselu náměstci z obou ministerstev, aby přivezli od Evropské komise definitivní odpověď. Mládkův úřad spoléhá na to, že Chovancův plán zařízne Brusel, a tím pádem se ministr průmyslu, nad kterým visí hrozba odvolání, nebude muset pouštět do hádky s vlivným prvním místopředsedou partaje, kam oba patří.
"Situace kolem programu je komplikovanější. Ještě než půjde materiál o strategii digitálního rozvoje na vládu, chce o něm jednat Rada pro konkurenceschopnost. Hledáme širší shodu, také s Českým telekomunikačním úřadem, protože ministerstvo průmyslu nechce nikoho poškodit," řekl už dříve HN Mládek a nyní dodává, že se podnětem bude zabývat, až se příští středu vrátí z dovolené.
Premiér dopis postoupil právě Mládkovu úřadu, protože je to on, kdo národní plán rozvoje internetu chystá. "Pro mě je důležité, aby plán zajistil efektivní čerpání dotací tak, aby se skutečně zlepšil přístup k vysokorychlostnímu internetu na území celé republiky. Výsledky musí být kontrolovatelné a jasně měřitelné," uvedl Sobotka.Chovanec na dotaz nereagoval.
Český Telecom číslo 2
Konkrétní výzvy na čerpání dotace se mají vypsat na podzim, a pokud by se nedařilo najít shodu mezi oběma ministerstvy, znamenalo by to odklad spuštění, a tím pádem i začátek skluzu.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
S původní verzí strategického materiálu čelil Mládek kritice, že jeho koncepce nahrává velkým firmám, zvláště pak podniku Cetin, který spadá do finanční skupiny PPF Petra Kellnera. Pod současnou stížností premiérovi je podepsán i tento poskytovatel, ale vedle něj také drobní podnikatelé z regionů.
Firmy mají svorně obavu, že státní podnik pod Českou poštou zvolna přeroste ve variaci na již zaniklý Český Telecom, která bude brzdit rozvoj v telekomunikačním byznysu. V případě České pošty je to naopak jedna z mála příležitostí, jak dát ztrátovému podniku nějaký smysl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist