Pro vlivné lidi z politiky i justice byly připraveny desítky milionů na úplatcích. Třeba pro bývalého náměstka vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka nebo údajně i pro exministra vnitra Ivana Langera z ODS.

Vyplývá to z policejních odposlechů podnikatele Ivo Rittiga, které zazněly u soudu se spolumajitelem papírny Neograph (dnes přejmenované na Security Paper Mill) Vladimírem Sittou a jeho stejnojmenným synem.

Podle nahrávek z roku 2012 pořízených v pražském hotelu Ventana přemýšlel Rittig spolu se svými advokáty o tom, že by za peníze mohli ovlivnit prověřování svých kauz. Zda ale nakonec někomu zaplatili, není jasné.

Grygárek s Langerem navíc odmítají, že by jakékoliv peníze dostali a jakkoliv se s Rittigem paktovali.

Tři roky staré policejní nahrávky pouštěl soud v kauze otce a syna Sittových, kteří jsou obžalovaní z tunelování své vlastní firmy známé z jízdenkové korupční kauzy pražského dopravního podniku. Oni sami tvrdí, že jejich stíhání je jen vykonstruovaná msta Rittigových lidí za to, že upozornili na manipulaci zakázek v dopravním podniku. A jako důkaz ve svůj prospěch navrhli přehrát i záznamy Rittigových schůzek z hotelu Ventana.

Ivo Rittig, který je spolu s bývalým šéfem dopravního podniku Martinem Dvořákem stíhán mimo jiné právě za údajné tunelování pražské městské firmy, na policejních nahrávkách mluví o svých obchodech. A také o tom, koho platí či bude muset platit.

Nahrávky zazněly u soudu poprvé veřejně, přestože útržky už se v minulosti objevily v médiích. Například jako citace v obvinění bývalého žalobce a nyní advokáta Libora Grygárka, kterého policie obvinila ze zneužití pravomoci − kvůli blízkým vztahům s podnikatelem Romanem Janouškem.

Grygárek podle policie mařil vyšetřování, když švýcarská prokuratura zjišťovala, odkud pochází stamiliony korun na účtech, k nimž měl Janoušek podpisová práva.

Na záznamech z hotelu Ventana se Rittig spolu se svými advokáty a majitelem poloviny papírny Neograph Janem Janků baví o tom, jak se pomstít otci a synovi Sittovým za to, že oznámili korupci v dopravním podniku.

V několika zaznamenaných hodinách nahrávek ale také mluví například o tom, že jeho velmi důležitým člověkem je bývalý náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek. A že je na výplatní pásce jak Rittiga, tak lidí kolem něj.

V hotelu Ventana totiž Rittig se svými dvorními advokáty z kanceláře MSB Legal dělali "vyúčtování" a vypočítávali, kolik rozdali na úplatcích. "Kolik jsi dával tomu Grygárkovi? Já mu dával bůra," říká Rittig svému advokátovi Davidu Michalovi.

"Já jsem mu dával dvojku a ještě mezitím asi jeden a půl," odpovídá Michal. Z kontextu vyplývá, že se baví o milionech.

Sám Grygárek odmítá, že by pro Rittiga a jeho lidi pracoval a bral za to peníze. "O takových hovorech nic nevím. Je to nesmysl," řekl. A stejně tak popírá, že by jim mohl vynášet informace z Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Grygárek byl členem rozkladové komise útvaru. "Neměl jsem vůbec přístup k analytickým materiálům. Naše komise se zabývala až případy, kdy někdo dostal sankci a odvolal se," říká.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Grygárkovo jméno přitom není jediné, které na nahrávkách padlo v souvislosti s úplatky. "Reálně budu muset vyšpulit desítku Langerovi," říká například Rittig v rozhovoru s advokátem Michalem.

Není přitom jasné, zda je myšlen bývalý ministr vnitra za ODS a čím by měl být Rittigovi prospěšný. Ivan Langer se po roce 2010 stáhl z vysoké politiky. Nyní se živí jako advokát a působí také na vysoké škole CEVRO Institut, kterou spoluzakládal. Je rovněž stále členem regionální rady ODS na Olomoucku.

Sám Langer se o tématu odmítá bavit. Neodpověděl ani na opakovanou otázku, zda a nakolik Rittiga zná. "O mně už si jednou povídal někdo bez mého vědomí," reagoval pouze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist