Pro vlivné lidi z politiky i justice byly připraveny desítky milionů na úplatcích. Třeba pro bývalého náměstka vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka nebo údajně i pro exministra vnitra Ivana Langera z ODS.

Vyplývá to z policejních odposlechů podnikatele Ivo Rittiga, které zazněly u soudu se spolumajitelem papírny Neograph (dnes přejmenované na Security Paper Mill) Vladimírem Sittou a jeho stejnojmenným synem.

Podle nahrávek z roku 2012 pořízených v pražském hotelu Ventana přemýšlel Rittig spolu se svými advokáty o tom, že by za peníze mohli ovlivnit prověřování svých kauz. Zda ale nakonec někomu zaplatili, není jasné.

Grygárek s Langerem navíc odmítají, že by jakékoliv peníze dostali a jakkoliv se s Rittigem paktovali.

Tři roky staré policejní nahrávky pouštěl soud v kauze otce a syna Sittových, kteří jsou obžalovaní z tunelování své vlastní firmy známé z jízdenkové korupční kauzy pražského dopravního podniku. Oni sami tvrdí, že jejich stíhání je jen vykonstruovaná msta Rittigových lidí za to, že upozornili na manipulaci zakázek v dopravním podniku. A jako důkaz ve svůj prospěch navrhli přehrát i záznamy Rittigových schůzek z hotelu Ventana.

Ivo Rittig, který je spolu s bývalým šéfem dopravního podniku Martinem Dvořákem stíhán mimo jiné právě za údajné tunelování pražské městské firmy, na policejních nahrávkách mluví o svých obchodech. A také o tom, koho platí či bude muset platit.

Nahrávky zazněly u soudu poprvé veřejně, přestože útržky už se v minulosti objevily v médiích. Například jako citace v obvinění bývalého žalobce a nyní advokáta Libora Grygárka, kterého policie obvinila ze zneužití pravomoci − kvůli blízkým vztahům s podnikatelem Romanem Janouškem.

Grygárek podle policie mařil vyšetřování, když švýcarská prokuratura zjišťovala, odkud pochází stamiliony korun na účtech, k nimž měl Janoušek podpisová práva.

Na záznamech z hotelu Ventana se Rittig spolu se svými advokáty a majitelem poloviny papírny Neograph Janem Janků baví o tom, jak se pomstít otci a synovi Sittovým za to, že oznámili korupci v dopravním podniku.

V několika zaznamenaných hodinách nahrávek ale také mluví například o tom, že jeho velmi důležitým člověkem je bývalý náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek. A že je na výplatní pásce jak Rittiga, tak lidí kolem něj.

V hotelu Ventana totiž Rittig se svými dvorními advokáty z kanceláře MSB Legal dělali "vyúčtování" a vypočítávali, kolik rozdali na úplatcích. "Kolik jsi dával tomu Grygárkovi? Já mu dával bůra," říká Rittig svému advokátovi Davidu Michalovi.

"Já jsem mu dával dvojku a ještě mezitím asi jeden a půl," odpovídá Michal. Z kontextu vyplývá, že se baví o milionech.

Sám Grygárek odmítá, že by pro Rittiga a jeho lidi pracoval a bral za to peníze. "O takových hovorech nic nevím. Je to nesmysl," řekl. A stejně tak popírá, že by jim mohl vynášet informace z Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Grygárek byl členem rozkladové komise útvaru. "Neměl jsem vůbec přístup k analytickým materiálům. Naše komise se zabývala až případy, kdy někdo dostal sankci a odvolal se," říká.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Grygárkovo jméno přitom není jediné, které na nahrávkách padlo v souvislosti s úplatky. "Reálně budu muset vyšpulit desítku Langerovi," říká například Rittig v rozhovoru s advokátem Michalem.

Není přitom jasné, zda je myšlen bývalý ministr vnitra za ODS a čím by měl být Rittigovi prospěšný. Ivan Langer se po roce 2010 stáhl z vysoké politiky. Nyní se živí jako advokát a působí také na vysoké škole CEVRO Institut, kterou spoluzakládal. Je rovněž stále členem regionální rady ODS na Olomoucku.

Sám Langer se o tématu odmítá bavit. Neodpověděl ani na opakovanou otázku, zda a nakolik Rittiga zná. "O mně už si jednou povídal někdo bez mého vědomí," reagoval pouze.