Mezi českou a západoevropskou debatou o uprchlících je podstatný rozdíl. Zatímco v Rakousku, Německu, Francii, Švédsku jsou běženci primárně chápáni jako lidé s individuálními osudy, v Česku je vnímáme hlavně jako anonymní hrozivou masu, která nás přišla zničit, a nenáleží jí tudíž jakýkoliv lidský ohled. Naposledy to formuloval francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, když řekl, že je šokován, že se ve východní Evropě mluví o běžencích jako o produktech. "Neměli bychom zapomínat, že to jsou muži, ženy a děti se svými úzkostmi a nadějemi," řekl Fabius. Typický sluníčkář, řeklo by se u nás.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se