Ruští vojáci narazí v Sýrii na protivníka, který je hůře vyzbrojený, ale odhodlaný bojovat.
Povstalecké skupiny, které přes čtyři roky válčí s režimem Bašára Asada, nesloží zbraně, ani když se Damašek více opře o ruské zbraně a o ruské vojáky přímo na bojištích.
Na informace, že Rusové přesouvají do Sýrie tanky, helikoptéry, letadla a mají tam už téměř dvě tisícovky vojáků, reagují jednoznačně. Válka bude tvrdší a delší.
Zpravodajové agentury Reuters oslovili představitele několika islamistických skupin, které kontrolují jih a sever země.
"Počítáme s tím, že se boj prodlouží o několik let. V porovnání s tím, kdyby se do něj nezapojili Rusové," řekl Abú Júsif Muhadžír, jeden z velitelů povstalců v oblasti u města Latákíja poblíž pobřeží Středozemního moře, kam právě ruské posily a zbraně míří.
Bojovník milice Džaijš Islám (Islámská armáda) zdůraznil: "Rusové riskují druhý Afghánistán. Budou sem posílat vojáky, kteří se domů vrátí v rakvích."
Současná situace v Sýrii a události v Afghánistánu na přelomu 70. a 80. let vykazují určité podobnosti. Rusové (tehdy Sověti) podporují sekulární diktaturu, zatímco proti nim stojí místní bojovníci, podporovaní dobrovolníky z jiných muslimských zemí a financovaní například Saúdskou Arábií.
Zatímco v Afghánistánu ale sedm hlavních povstaleckých skupin − mudžáhidů − spolupracovalo, v Sýrii je to jiné. Islámský stát tvrdě útočí na jiné rebely, včetně fronty an-Nusrá, která se hlásí k al-Káidě.
Prezident Vladimir Putin přiznává, že Rusko zvýšilo v poslední době Asadovi pomoc. A ruští analytici připouštějí, že Kreml zasahuje, aby syrská armáda alespoň udržela pozice a režim nezkolaboval. Od května utrpěla řadu porážek.
"Situace na frontě je dost vážná, ne-li kritická," uvádí Ivan Konovalov z Centra pro strategická studia v Moskvě.
Povstalci ale počítají s tím, že když Rusko pomůže a vyzbrojí Asada, jejich spojenci − Saúdská Arábie, Turecko, Katar a další − zvýší dodávky zbraní zase jim.
Spojené státy se s Ruskem shodují na nutnosti bojovat proti Islámskému státu, ale odmítají vyzbrojování Asada.
Rusko podle dostupných informací rozšiřuje a modernizuje letiště Básila Asada v Latákíji (Básil byl starší bratr prezidenta Bašára, který zahynul při autonehodě v roce 1994), aby mohlo přijímat větší nákladní a vojenská letadla.
Kromě tanků, obrněných vozů a helikoptér Rusové dodávají a doplňují systém protiletadlové obrany. Nicméně ani Islámský stát, ani jiní povstalci žádné letouny nemají.
Na internetu se objevila videa a fotografie ruských vojáků jedoucích v tancích nedaleko Latákíje, poblíž válečné fronty. Zprávy o tom, že se Rusové přímo účastní bojů, zatím nejsou potvrzeny.
Přinesla je ale libanonská média, obvykle dobře informovaná o dění v Sýrii. Server Syria Direct pak zveřejnil rozhovor s novinářem z Latákíje Sálimem Amárem. Ten tvrdí, že Rusové svoji přítomnost ve městě neskrývají. "Chodí po ulicích Latákíje v uniformách i bez nich. Něco takového jsme dříve neviděli," říká.
Podle něj do přístavu proudí ruské lodě, naložené zbraněmi a municí. "Ruští vojáci jsou soustředěni na několika místech. Třeba na základně blízko pláže severně od města. Dříve se tam lidé chodili koupat, ale teď tam jsou kontrolní stanoviště a nikdo tam nesmí. Když přijíždí do přístavu ruské lodě, okolí je zcela uzavřeno," tvrdí Amár.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist