Nákupům Slavie nebo Pivovarů Lobkowicz čínským investorem se dostalo takové pozornosti, jako by se měly stát zásadním motorem ekonomiky. Je to omyl a čínská invaze do českých společností spíše než příležitosti přináší nové otazníky.

Za prvé proto, že Číňané u nás neplánují investovat "na zelené louce", ale kupovat fungující podniky. Tím pádem nelze od těchto investic očekávat růst výroby nebo pracovních míst. Taková investice nemusí být ničím víc než změnou vlastnictví podobnou přepsání nemovitostí v katastru. Je sice pravda, že se v Česku objeví nové peníze. Nikde ale není psáno, že investoři, kteří Číňanům podniky prodali, volné prostředky investují znovu v Česku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se