Fotbalová Sparta Praha v minulé sezoně skončila ve ztrátě 67 milionů korun. Jedná se o třetí nejlepší finanční výsledek klubu v jedenáctileté éře majitele Daniela Křetínského.

Letenský celek o hospodářských výsledcích informoval v pozvánce na prosincovou valnou hromadu. Sparta tak nadále postupně snižuje finanční ztrátu, kvůli které se hospodařením klubu krátce zabývala i UEFA. V ročníku 2013/14 činila ztráta 144 milionů korun, předtím 190 milionů. V plusu skončil klub od příchodu Křetínského v roce 2004 pouze v první sezoně, kdy vydělal 31,8 milionu korun.

Celková ztráta Sparty pod Křetínského vedením už překročila miliardu korun. Její majitel tento měsíc na přednášce na Vysoké škole ekonomické v Praze uvedl, proč koupi Sparty tehdy ve skupině J&T prosadil. "Stálo to na několika pilířích. Byl jsem přesvědčen, že ji dokážeme řídit nákladově lépe než předtím náš předseda Pelta. To se potvrdilo," začal Křetínský.

Potom již pokračoval v lehčím tónu. "Zároveň jsem si tehdy hbitě vypočetl, že pokud se do Ligy mistrů dostaneme alespoň třikrát za pět let, pak pro naši investici získáme dostatečné cash flow na splácení úroků. A to se nepotvrdilo, protože v prvních dvou sezonách jsme se do Ligy mistrů sice dostali, ale pak už nikdy."

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Křetínský přidal i další dva pilíře své někdejší úvahy. "Šli jsme do toho i s tím, že nemovitosti vedle Sparty představují poměrně lukrativní a zajímavou hodnotu, a pokrývají tak zvýšené riziko sportovního úspěchu. To se ukazuje jako pravda." S těmito slovy souvisí jeho plány na vybudování obchodního či administrativního centra na místě dnešního tréninkového hřiště Sparty na Letné. "Čtvrtým pilířem pak byl pocit, že tato smysluplná investice povede ke zvýšení povědomí o značce J&T," dodal Křetínský.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist