Největší ruský finanční ústav Sberbank zvažuje zavedení technologie blockchain, která stojí například za fungováním virtuální měny bitcoin. Podle Sberbank by se zvýšila bezpečnost transakcí a v budoucnu i snížila závislost na mezinárodním systému SWIFT.

"Technologie blockchain dává obrovské možnosti v oblasti bezpečné výměny informací. Je to tak bezpečné, jak vůbec dnes jde," hovořil o novince již v září šéf Sberbank German Gref. Tehdy vzniklo konsorcium R3, jež založily hlavně americké investiční banky jako Goldman Sachs, JPMorgan Chase a další. To má za úkol vypracovat světové standardy a protokoly pro široké použití.

"Velice pozorně sledujeme práci konsorcia, nyní studujeme dokumentaci a rozhodujeme se, zda do něj vstoupit. Každopádně až bude vhodná doba, budeme v Rusku první, kdo to zavede," potvrdil v prosinci první náměstek Sberbank Lev Chasis.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se