Domácí

Dan Bárta & Alice
22. ledna, Sportovní hala Euronics, Zlín

Na snímku Dan Bárta se skupinou Alice.Vzpomínku na divoký rozjezd 90. let nabídne turné rockové skupiny Alice v původní sestavě, uspořádané k čtvrtstoletému výročí od jejího založení. Turné začne o den dříve v Ostravě a zahrnuje 11 koncertů. „Klidně se to mohlo jmenovat Sentiment tour, o ten jde především,“ tvrdí zpěvák Dan Bárta.


Ecstasy Of Saint Theresa (Radio 1 slaví 25 let)

6. února, Divadlo Archa, Praha

V roce 1991 se přihodily dvě zásadní „věci“: začalo vysílat Radio 1 a vyšlo debutové EP Pigment kapely Ecstasy Of Saint Theresa, která je s vysíláním Radia 1 pevně spjata. Ecstasy, koncertující už jen příležitostně, zahraje po více než pětileté přestávce. A kromě ní také mladá rakovnická kapela Manon Meurt – obě na oslavách právě Radia 1.

Stromboli Fiat Lux Tour
11. února, Gong, Ostrava

StromboliSentiment na české rockové scéně letos nevezme konce. Skupina Stromboli chystá osm koncertů nazvaných podle desky Fiat Lux, kterou se předloni po téměř dvacetileté přestávce vrátila před publikum. Tehdy vyprodala pražskou O2 arenu. Na nynějším turné Stromboli převezmou platinovou desku za 3500 prodaných nosičů Fiat Lux a představí se opět v původní sestavě se zpěvačkou Bárou Basikovou.

Michal Pavlíček – Pět tuctů Čombeho
17. února, Forum Karlín, Praha

Michal PavlíčekKapelník Stromboli Michal Pavlíček si během turné obnovené kapely odskočí na koncert, který připomene, že se kytarista, skladatel a zpěvák narodil před 60 lety. Koncert má být happeningem, na němž se sejde hvězdný výběr hudebníků.

 

Michal Horáček, Lenka Nová, František Segrado
17. a 18. března, Klub Heligonka, Ostrava

Michal HoráčekDva zpěváci ze „stáje“ textaře Michala Horáčka vystoupí v novém klubu Jaromíra Nohavici. Lenku Novou a Františka Segrada širšímu publiku představila alba písní, které na Horáčkovy texty psal především Petr Hapka. 

Klub Heligonka funguje od loňského září. "Chci, aby to hlavně bylo barevné. Aby se tady objevilo všechno, co máme rádi. Vážné věci i pokleslejší žánr," řekl před otevřením Jaromír Nohavica.

FOK a Hradišťan: Svatojánské vigilie
8. a 9. června, Obecní dům, Praha

Na snímku Jiří Pavlica.Primáš Hradišťanu Jiří Pavlica naváže na dřívější spolupráci se symfonickým orchestrem FOK premiérou své nové celovečerní kompozice. Společně už uvedli a vydali na albu opulentní, mnohovrstevnatou celovečerní suitu Chvění. „V životě člověka jsou chvíle, kdy si silněji uvědomuje svoji sounáležitost s přírodou, vesmírem a plynutím věků," říká Pavlica o nové skladbě.

Michal Prokop: Krásný ztráty – Live 70
12. a 13. srpna, hrad Loket, Praha

Michal ProkopZpěvák a skladatel Michal Prokop oslaví své sedmdesátiny dvoudenním festivalem. Vystoupí na něm v různých sestavách. Hrát na Lokti budou také další kapely a interpreti, například Tata Bojs, ETC nebo Radim Hladík. Finále ale bude patřit Prokopovu Framusu Five a hudebník slibuje "něco, co tu ještě nikdo naživo nehrál," jak uvedl.

Lucie – 30 let
1. července, Eden, Praha

Lucie, Steel Arena Košice, 26. květnaTři velké koncerty připomenou třicet let od chvíle nesmělých začátků dnešní superstar tuzemské hudební scény, která doposud prodala přes milion hudebních nosičů. Už 16. června zahraje Lucie na plzeňském Lochotíně a 24. června na brněnském Velodromu. Skupina letošní turné avizovala "přetočeným" klipem Medvídek v nové verzi s komikem a hercem Petrem Čtvrtníčkem.

Alternativa

Omar Souleyman
16. ledna, Meetfactory, Praha

Na snímku Omar Souleyman.Přestože syrský rodák Omar Souleyman roky zpíval na svatbách a natočil stovky kazet, až roku 2007 prorazil v USA a teprve po vypuknutí občanské války v Sýrii dostal pozvání na festival v Glastonbury. V Praze svoji hudbou, kterou dnes formují přední producenti z taneční scény, oslaví desáté narozeniny Radia Wave.

Will Samson & Manu Delago (Festival Spectaculare)
26. ledna, Jazz Dock, Praha

Na snímku Manu Delago.Rakouský hráč na švýcarský perkusivní nástroj hang Manu Delago často spolupracuje s Björk. Na pražském festivalu "jiné hudby" Spectaculare vystoupí s anglickým písničkářem Willem Samsonem, který si pomáhá zvukovými kolážemi z terénních nahrávek i kazetových šumů. Multižánrová přehlídka Spectaculare letos proběhne ještě v Cross Clubu a v Paláci Akropolis.

Alexander Hacke & Danielle de Picciotto
6. února, Meetfactory, Praha

Na snímku Alexander Hacke & Danielle de Picciotto.Se svoji manželkou Danielle de Picciotto, která v Berlíně zakládala dnes již neexistující festival techno hudby Love Parade, se do Prahy vrátí basista německé industriální kapely Einstürzende Neubauten. Mezi beaty, hrdelním zpěvem a hrou na housle zazní i skladby z připravované společné desky.

Bamba Wassoulou Groove
5. dubna, Palác Akropolis, Praha

Na snímku skupina Bamba Wassoulou Groove.Ze tří elektronických kytar vychází zvuk malijské kapely, která chce alespoň posmrtně šířit slávu zapomenutého kytaristy hendrixovského ražení Zaniho Diabatého. Členové sestavy pochází z regionu na jihozápadě Mali, kde kdysi hudbu nešířili vypravěči grioti, nýbrž lovci.

Céu
7. dubna, Palác Akropolis, Praha

Na snímku Céu.Letos pětatřicetiletá brazilská zpěvačka na Západě prorazila moderní fúzí bossa novy, samby, reggae a brazilského rocku 70. let, dnes se víc orientuje na elektronickou muziku s jistým retro nádechem – ale stále se silným a osobitým zpěvem. “V Německu i ve Švýcarsku už jsem hrála tolikrát, že vím, co od toho čekat, ale Praha je pro mě pořád taková tajemná,” řekla Céu roku 2012, když poprvé přijela do Česka.

Years & Years
12. března, Forum Karlín, Praha

Na snímku Years & Years.Trojice mladých Britů hrajících na klávesy a baskytary si půjčuje z houseu i elektronické popové hudby. Se singlem King ale dobyla britskou hitparádu a přesně před rokem vyhrála prestižní anketu talentů BBC Sound of 2015. „Byl to rok, který navždy změnil naše životy,“ tvrdí hudebníci před svým prvním vystoupením v Česku.
 

Jazz

Larry Goldings & Peter Bernstein Trio
9. února, Jazz Dock, Praha

Na snímku kytarista Peter Bernstein.Trio předních amerických jazzových hráčů táhne osobitý kytarista Peter Bernstein, jenž v 90. letech spolupracoval s Bradem Mehldauem, a varhaník Larry Goldings, originální instrumentalista a též dlouholetý kapelník skupiny písničkáře Jamese Taylora. V sestavě s bubeníkem Billem Stewartem vydali první nahrávku v roce 1991 a svého času byli inspirací i tuzemskému Organic Quartetu varhaníka Ondřeje Pivce.

Gregory Porter (Festival Jazzfest Brno)
8. března, Bobycentrum, Brno

Gregory Porter hvězdou JazzFestBrnoNěkdejší napodobitel zpěvu Nata King Colea a později hvězda broadwayského muzikálu Gregory Porter se na jazzové scéně etabloval dvěma silnými deskami z let 2010 a 2012. V Česku již dvakrát vyprodal vystoupení na Strunách podzimu a pak o něm hovořil s Markem Ebenem v pořadu Na plovárně.

Billy Martin’s Wicked Knee
15. března, Palác Akropolis, Praha

Na snímku Billy Martin’s Wicked Knee.Taneční hudbou, funkem a kolektivní jazzovou improvizací zaujaté kvarteto zahrnuje trubku, tubu a trumpetu, ale jméno a definitivní hudební směr mu určuje bubeník vyhlášené skupiny Medeski Martin & Wood. „Wicked Knee je očišťující, od srdce hraná hudba určená převážně lidem, kteří si chtějí užít trochu zábavy. Avantgardní pasáž zařazujeme jen proto, abychom stupňovali napětí,“ říká lídr projektu Billy Martin.

Melanie de Biasio
21. ledna, Palác Akropolis, Praha

Na snímku Melanie de Biasio.Sedmatřicetiletá jazzová zpěvačka odešla z konzervatoře rovnou do klubů, odkud ji vytáhl příležitostný belgický spoluhráč Emila Viklického Steve Houben. Před třemi roky její album výrazně propagoval vlivný britský DJ Gilles Peterson a vzápětí jej zremixoval s pomocí britských Cinematic Orchestra či amerických Eels.

David Dorůžka & Tiburtina Ensemble 
17. února, Besední dům, Brno

Na snímku David Dorůžka trio & TiburtinaVýznamný český jazzový kytarista David Dorůžka se saxofonistou Marcelem Bártou a bubeníkem Martinem Novákem pokračují ve zvukově nápadité spolupráci s vokálním souborem zaměřeným na interpretaci středověké hudby. Před dvěma lety společně na značce Animal Music vydali album Apokalypsis, na které umělecká vedoucí souboru Barbora Sojková vybrala díla ze španělského středověkého rukopisu Codex Las Huelgas a doplnila je například gregoriánskými chorály.

Wayne Shorter Quartet (Festival Jazzfest Brno) 
13. dubna, Bobycentrum, Brno

Wayne Shorter Quartet, Lucerna, 6. listopadu 2013Přes patnáct let koncertuje jeden z nejslavnějších žijících jazzových hudebníků Wayne Shorter s kvartetem, které vyznává takřka absolutní a celovečerní improvizaci. Za své nahrávky získalo několik cen Grammy i obdiv mladší generace hráčů. "Ve svých osmdesáti letech jsem došel k názoru, že nejlepší je nechat se životem překvapovat. Příliš mnoho lidí si všechno plánuje a pak jsou zklamaní, když se věci vyvinou jinak," řekl Shorter při své poslední návštěvě Prahy.

Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox
20. dubna, velký sál Lucerny, Praha

Na snímku Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox.Žertovnými a divácky vděčnými coververzemi popových hitů si udělala jméno kapela Postmodern Jukebox, za níž stojí čtyřiatřicetiletý americký klavírista a aranžér Scott Bradlee. Letos v Evropě a v Anglii odehrají přes sto koncertů a "polepší" si také v Praze, kde malý Lucerna Music Bar vymění za velký sál Lucerny.

Rock

Adrian Belew
17. února, Lucerna Music Bar, Praha

Na snímku Adrian Belew.Od prog rocku po nezávislé projekty se pohybuje všestranný a stylotvorný kytarista Adrian Belew. Někdejší spolupracovník Franka Zappy či kapely Talking Heads a nejslavněji člen reinkarnovaných King Crimson tentokrát v pražském Lucerna Music Baru vystoupí se svým triem.

 

Wolf Alice
26. února, Palác Akropolis, Praha

Na snímku Wolf Alice.Těsně před svým prvním českým koncertem může čtyřčlenná rocková sestava z Londýna proměnit svoji první nominaci na Grammy. Tu obdržela za loňské debutové album, přirovnávané ke všemu od hlučného grunge až po tichý indie rock.

 

Brian May & Kerry Ellis
8. března, Kongresové centrum, Praha

Na snímku Brian May & Kerry Ellis.Na čtyřech koncertech v Ostravě, Zlíně, Brně a Praze se představí někdejší kytarista Queen se zpěvačkou z londýnského West Endu a newyorské Broadwaye, která kdysi osudově udělala konkurz na muzikál s hudbou Queen.

 

The Neighbourhood
5. března, Lucerna Music Bar, Praha

Na snímku The Neighborhood.Mladá losangeleské kapela soustředěná kolem zpěváka Jesseho Rutherforda vloni vydala svoji první dlouhohrající desku. Na ni vložila výrazné basy, náladové syntezátory či prvky R&B do stále funkčních skladatelských mustrů na hity.


 

AC/DC
22. května, Letiště Letňany, Praha

AC/DCAustralská kapela držící prapor kvalitního hard rocku je institucí svého žánru. Přestože její historie sahá do 70. let, i jejich předloňská a také vůbec nejkratší studiová nahrávka Rock or Bust vedla žebříčky prodejů v Česku a dokázala, že AC/DC se obejdou i bez nemocného zakládajícího člena Malcolma Younga.

Muse
4. června, O2 arena, Praha

Muse v PrazeUznávaná britská sestava kombinující prog rock, glam či elektroniku pod vedením zpěváka a kytaristy Matthewa Bellamyho hrává pověstné „živáky“. Ten poslední, natočený na olympijském stadionu v Římě, doprovázela pyrotechnika, akrobatické kousky i obří videoprojekce.

 

Black Sabbath
30. června, O2 arena, Praha

Ozzy Osbourne.Rozloučit se na svém tentokrát již opravdu posledním turné v Praze hodlají legendy heavy metalu, které kdysi logicky navázaly na rockery 60. let a z jejich odkazu vytvořily vyznávanou kapelu s třemi zbývajícími modlami – zpěvákem Ozzym Osbournem, kytaristou Tonym Iommim a basistou Geezerem Butlerem.

Iron Maiden
5. července, Eden, Praha

Iron MaidenV čele takzvané nové vlny britského heavy metalu stáli od 70. let autoři hitů The Trooper nebo 2 Minutes to Midnight, kteří v září vydali své první dvojité album The Book of Souls a třemi nabroušenými kytarami z něj vysochali svoji nejdelší, ambiciózní skladbu trvající osmnáct minut.

Mainstream

Ennio Morricone
15. ledna, O2 arena, Praha

Ennio Morricone ve studiích Českého národního symfonického orchestru, 19. června 2012Týden poté, co do kin vstoupí western Quentina Tarantina nazvaný Osm hrozných, se v Praze znovu naživo představí autor jeho hudby Ennio Morricone. Doprovodí jej Český národní symfonický orchestr, který s Morriconem v posledních letech pracuje nejčastěji a také s ním natočil hudbu k Tarantinově snímku.

Fred Wesley Generations
26. ledna, Palác Akropolis, Praha

Na snímku Fred Wesley Generations.Někdejší trombonista George Clintona a kapelník Jamese Browna začal vystupovat s o generaci mladším bubeníkem Tonym Matchem a téměř půlstoletí mladším varhaníkem Leonardem Corradim. Vycházejí z odkazu průkopníka hry na Hammondovy varhany Jimmyho Smithe a docházejí k nevídaným žánrovým průnikům.

Ellie Goulding
30. ledna, O2 arena, Praha

Na snímku Ellie Goulding.Na pomezí elektropopu a nezávislé melodické muziky se pohybuje britská zpěvačka volně rozvíjející odkaz Kate Bushové či Imogen Heapové. První posluchače získávala na internetu, věhlas jí přinesla anketa talentů BBC a přízeň širší veřejnosti nakonec hity se silným tanečním základem či naposledy píseň pro filmových Padesát odstínů šedi.

Joshua Radin
31. ledna, Lucerna Music Bar, Praha

Na snímku Joshua Radin.Vyhledávaný písničkář z amerického Clevelandu s melancholickým hlasem na sebe upozornil skladbami v televizních seriálech, na jeho čtyři roky staré desce už ale účinkovali věhlasný rockový bubeník Jim Keltner či pianista z kapely Toma Pettyho Benmont Tench. Dnes v kapele mívá vokalistky i violoncello.

Angel Haze
2. února, Lucerna Music Bar, Praha

Na snímku Angel Haze.Teprve třiadvacetiletá newyorská raperka a autorka na síti sdílených mixtapů se drží stylu zdomácnělého na východním pobřeží USA, přidává do něj ale osobitou poezii, temperamentní povahu a silnými gesty vyjadřovaná soukromá vyznání.

 

Paul Anka
3. února, Kongresové centrum, Praha

Na snímku Paul Anka.Kanadský písničkář a idol 50. let zůstává v Česku nejznámější jako autor hitu Diana, který zlidověl s textem Zdeňka Borovce. Anka jej tu prvně zpíval roku 1966 a naposledy předloni. Ve světě zůstává známější písněmi pro Buddyho Hollyho, Franka Sinatru či Toma Jonese.

 

Marina and the Diamonds
2. března, Malá sportovní hala, Výstaviště

Na snímku Marina and the Diamonds.Na klávesách a uhrančivém zpěvu je postavená hudba popové zpěvačky s velšskými a řeckými kořeny Mariny Diamandisové. Své loňské album svěřila producentovi zpěvačky Bat for Lashes, chytlavé refrény a taneční beaty ale z ruky nedala.

 

Zaz
14. února, DRFG arena, Brno

Colours of Ostrava 2014Ani koncerty na Colours of Ostrava či naposledy v pražském Foru Karlín neuhasily žízeň českého publika po francouzské zpěvačce, která do rozhlasových hitparád vrátila šansony a nyní je po svém ředí vlivy swingu, jazzu a hudby vhodné na mírný tanec.

 

Disclosure
14. února, Malá sportovní hala, Praha

Na snímku Disclosure.Mladé britské elektronické duo se slabostí pro zasmyčkované basové linky a syntetické zvuky má za sebou první nominace na Grammy i cenu Mercury Prize a dnes už své hity vyvěšuje na nejvyšší příčky hitparád. Poslední deska Caracal těžila z účasti zpěvačky Lorde či jazzového interpreta Gregoryho Portera. 
 

Hurts
25. února, Incheba Arena, Praha

Na snímku Hurts.Zpěvák Theo Hutchcraft a hráč na syntezátory Adam Anderson mají slabost pro disko 70. let, novou vlnu 80. roků i novodobé R&B, z nichž staví velkolepě znějící zvuková dramata s přesvědčivou atmosférou.
  
 

Glen Hansard
12. a 13. března, Divadlo Archa, Praha

Glen Hansard (uprostřed)Objevitel zpěvačky Markéty Irglové, která mu po čtvrtstoletí jeho tvrdé práce pomohla k Oscarovi za nejlepší píseň, vloni vydal písničkářky silné album natočené v Irsku, Francii i USA, které se svým hudebním zápalem vyrovná nejlepším nahrávkám Hansardových slavných The Frames.
  

Hollywood Undead
2. dubna, Forum Karlín, Praha

Na snímku Hollywood Undead.S hiphopem, rockem, rap rockem či žánrem metalcore si hrají kalifornští muzikanti, kterým ke slávě pomohl ještě portál MySpace a jejichž loňská nahrávka Day of The Dead naznačuje stále silnější touhu dělat hudbu srozumitelnou všem hudebním jazykům.

Charles Aznavour
6. dubna, Kongresové centrum, Praha

Na snímku Charles Aznavour.Krátce před svými dvaadevadesátými narozeninami zpěvák Charles Aznavour v Praze nahradí koncert kdysi zrušený v souvislosti se smrtí Jana Palacha v roce 1969. Od té doby se nezměnilo jediné: Aznavour, jenž se na pódiu i na filmovém plátně ocitl poprvé v roce 1933, je nositelem nejlepších tradic francouzského šansonu.

Janet Jackson
20. dubna, O2 arena, Praha

Janet Jacksonová vystoupí v Praze 20. dubna 2016.Přestože čerstvě odložila část turné kvůli chirurgickému zákroku, pražské vystoupení americké R&B hvězdy 80. a 90. let a sestry Michaela Jacksona zůstává v platnosti.

Opírat by se mělo o její jedenáctou desku Unbreakable, která obsahuje vše od romantických balad po čistý pop a přitom je stále střižená černým funkem a soulem, z nějž kdysi Jacksonová vyšla.
 

Logic
5. květen, Roxy, Praha

Na snímku Logic.Skladby amerického rapera a zpěváka Logica, jehož hlas některým připomínal známějšího Drakea, si muselo stáhnout přes milion lidí, aby konečně dostal smlouvu s nahrávací společností. Zatím ji nejvýrazněji využil odvážnou konceptuální deskou The Incredible True Story, která se odehrává sto let v budoucnosti a míchá nesmírný počet vlivů.

Mumford & Sons
20. května, O2 arena, Praha

Mumford & Sons od posledního koncertu vyměnili bendža za elektronickou hudbu.Mladí Britové, jenž několik let nedali dopustit na bendža a přísahali na americké country či bluegrass, se vydali cestou zlatého středního proudu a loňskou deskou Wilder Mind přitakali současným trendům elektronického popu. Přineslo jim to ještě větší publikum, proto také v Praze vymění „velkou Lucernu“ za sportovní halu.

Hans Zimmer
7. května, O2 arena, Praha

Hans Zimmer složil hudbu k Pirátům z Karibiku nebo k Temnému rytíři.Německý skladatel hudby k hollywoodským filmům Pearl Harbor, Piráti z Karibiku nebo Temný rytíř poprvé vyjíždí na světové turné. V Praze si zahraje na několik nástrojů v doprovodu Českého národního symfonického orchestru, jenž se vypracoval do první ligy těles nahrávajících filmovou hudbu.

Mika
25. května, Forum Karlín, Praha

Na snímku Mika.Ozvukem loňského vystoupení na Colours of Ostrava, kde jeho zápal nezbrzdila ani krátká přeháňka, bude pražský koncert výstředního britského písničkáře Miky. Vstřebává nejnovější trendy a některé sám určuje hitovými alby, jejichž prodeje přesahují miliony kusů.
  

Rihanna
26. července, Eden, Praha

FOTOGALERIE: RIHANNA NAVAZUJE NA JANET JACKSON I NA MADONNUJedině trendům podléhá jinak nesmlouvavá popová hvězda poslední dekády Rihanna. Ta teď na čtyři roky zbrzdila dříve nepřetržitý proud studiových desek, aby kolem té nadcházející, nazvané Anti, vytvořila snad největší očekávání své kariéry plné popu, R&B a tanečních smyček.

Anohni (Festival Colours of Ostrava) 
12. července, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

jarvis_56893fc4e4b02e4e9c9ab0f8.jpegS novým jménem a hudební totožností zahájí letošní festival Colours of Ostrava významný anglický zpěvák Antony Hegarty. Místo své kapely Antony and the Johnsons představí nový, tanečně-experimentální projekt, jenž si prý odvahou v ničem nezadá s loňským vystoupením Björk na stejném místě.
 

The Cure
22. října, O2 arena, Praha

Pod názvem The Art of McCartney vyjde v listopadu album, které skládá poctu Siru Paulu McCartneymu.Čtvrtou dekádou britská kapela The Cure za svoji sjednocenou image schovává žánrově pestrou muziku. Přestože od posledního studiového alba uplynulo osm let, čtyři roky stará živá nahrávka potvrzuje jejich mimořádnou koncertní chuť do života.

Justin Bieber
12. listopadu, O2 arena, Praha

Justin BieberČerstvě plnoletý kanadský zpěvák Justin Bieber hudebně i životně dospíval takřka v přímém přenosu před miliony fanoušků, jimž poslední dobou nabízí zejména hitové singly těžící z novodobého R&B a produkce vyhledávaných současných DJů.
 

Elton John
26. listopadu, O2 arena, Praha

Elton JohnBritský zpěvák, jenž z citlivých klavírních balad udělal hity stadionových rozměrů, se do Prahy vrátí po třech letech a s novou deskou nazvanou Wonderful Crazy Night. Ta podle prvního singlu znamená návrat k Johnově ranému bluesrockovému období a skladbám silněji podpíraným elektrickou kytarou.

Klasická hudba

Pavel Haas – Krása dneška
19. ledna, NoD, Praha

Na snímku skladatel Pavel Haas.Dlouholetý cyklus PKF – Prague Philharmonia představující hudbu 20. století bude tentokrát věnován jednomu z „terezínských skladatelů“, kteří doplatili na svůj židovský původ. Pavel Haas, žák Leoše Janáčka, byl zavražděn v roce 1944 v plynové komoře v Osvětimi a patřil k nejvýraznějším českým hudebním modernistům.
 

Česká filharmonie a Valerij Gergijev
27., 28. a 29. ledna, Rudolfinum, Praha

Valerij Gergijev bude v Rudolfinu dirigovat Českou filharmoniiBeethovenův Houslový koncert D dur se sólistou Josefem Špačkem a Stravinského Svěcení jara bude v Praze řídit jeden z největších světových dirigentů současnosti. O účast Valerije Gergijeva usilovala Česká filharmonie několik let, přestože ji dirigent novému vedení orchestru přislíbil dávno, poprvé jej v pražském Rudolfinu vedl až předloni v létě.

Miroslav Srnka: Jižní pól
31. ledna, Bavorská státní opera, Mnichov

Miroslav Srnka je v zahraničí žádaný skladatel. Dostává zakázky od evropských oper, například Bavorské státní opery v Mnichově či Semperovy opery v Drážďanech.Čtyřicetiletý Miroslav Srnka patří ve světě k nejznámějším současným českým skladatelům. Jeho skladby hrají špičkové soubory a interpreti. Světovou premiéru opery Jižní pól bude řídit ruský rodák Kirill Petrenko, kterého si za svého budoucího šéfdirigenta loni vybrali členové Berlínské filharmonie.
 

Filharmonie Brno a Alina Pogostkina
25. a 26. února, Besední dům, Brno

Na snímku Alina Pogostkina.Důraz, který Filharmonie Brno klade na hudbu současných autorů, potvrdí i tento koncert. Sólistka sezony, dvaatřicetiletá ruská houslistka Alina Pogostkina, zahraje neoromantický koncert Vzdálené světlo lotyšského skladatele Pēterise Vaskse. Ten by se měl uvedení zúčastnit. Dirigovat bude Fin Juha Kangas.

Jonas Kaufmann
16. března, Obecní dům, Praha

jarvis_55b90274498e25ac055b7853.jpegPro nemoc odložený koncert slavného německého pěvce nazvaný Nessun dorma – Jonas Kaufmann zpívá Pucciniho se uskuteční v novém termínu. O tomto pěvcově programu kolují legendy. Například že publikum v milánské La Scale ocenilo jeho koncert čtyřicetiminutovými ovacemi ve stoje.
 

FOK, Jac Van Steen a Jan Mráček
13 a 14. dubna, Obecní dům, Praha

Jan Mráček uvede houslové skladby Antonína Dvořákova a Johannese Brahmse ve spojení s hudbou Fritze Kreislera.Mladý houslista Jan Mráček se loni prosadil vítězstvím ve vídeňské prestižní soutěži Fritze Kreislera. S FOK zahraje Houslový koncert g moll německého romantika Maxe Brucha. Večer bude řídit hlavní hostující dirigent sezóny FOK, Nizozemec Jac van Steen.
 

Česká filharmonie a Karita Mattila: Její pastorkyňa
15. dubna, Rudolfinum, Praha

Na snímku Karita Mattila.Koncertní provedení Janáčkovy opery Její pastorkyňa s Českým filharmonickým sborem Brno, finskou sopranistkou Karitou Mattilou v roli Kostelničky a pod taktovkou Jiřího Bělohlávka přinese vrchol sezóny České filharmonie. Následující den interpreti toto provedení odjedou zahrát do Londýna.
 

PKF – Prague Philharmonia, Matthias Pintscher a Dagmar Pecková
10. května, Rudolfinum, Praha

DAGMAR PECKOVÁTitul Dáma v pánské společnosti nese koncert, na němž zazpívá mezzosopranistka Dagmar Pecková za řízení pětačtyřicetiletého německého dirigenta a také skladatele Matthiase Pintschera. Ten kromě Ravela, Wagnera a Beethovena uvede také svou skladbu Ex Nihilo.

Česká filharmonie a Paavo Järvi (Pražské jaro)
12 a 13. května, Obecní dům, Praha

Na snímku Paavo Järvi.Způsob interpretace Mé vlasti na zahajovacím koncertu Pražského jara je každoročním předmětem diskusí. Tentokrát bude skladbu řídit Estonec Paavo Järvi. Loni to byl Němec Thomas Hengelbrock a například před 20 lety Brit Roger Norrington, který vyvolal vášně pokusem o dobovou interpretaci. Letos by mohlo jít o provedení bez kontroverzí. Järvi má k české hudbě hluboký vztah, poslouchal ji už v dětství.

Staatskapelle Berlin a Daniel Barenboim (Pražské jaro)
15. května, Obecní dům, Praha

Berlin Staatskapelle vede dirigent Daniel Barenboim. Na snímku z nahrávání Mahlerovy Deváté v roce 2009.Celovečerní Symfonii č. 5 B dur rakouského skladatele Antona Brucknera přijede do Prahy zahrát jeden z nejstarších světových orchestrů v čele se slavným argentinským rodákem Danielem Barenboimem. Nahrávka kompletního cyklu Brucknerových symfonií, kterou Staatskapelle pořídila, se setkala s mimořádným ohlasem.

BBC Symphony Orchestra (Pražské jaro)
25. a 26. května, Obecní dům, Praha

Anglický BBC Symphony Orchestra povede Sakari Oramo až do roku 2020.Janáček, Mozart a Beethoven v asijských rukou a s britskou elegancí. Dirigent Oramo je u symfoniků BBC nástupcem jejich předešlého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Korejský klarinetista Sang Yoon Kim, sólista Mozartova koncertu, loni zvítězil v mezinárodní soutěži Pražského jara.
 

Maurizio Pollini (Pražské jaro) 
3. června, Rudolfinum, Praha

jarvis_56893fc4e4b02e4e9c9ab104.jpegPětapadesát hvězdných let na scéně má za sebou italský klavírista Maurizio Pollini, který pro Pražské jaro chystá sólový recitál. Pollini je pověstný chopinovský interpret s mimořádnou technickou zručností a ojedinělou expresivitou.
 

Orchestr Berg: Re-zonance
12. září, Jatka 78, Praha

Orchestr Berg, budoucí stanice metra Petřiny, 5. května 2014Jediný pravidelný český orchestr zaměřený na současnou hudbu připravil další premiéry, tentokrát v prostředí bývalých jatek nedávno přebudovaných na kulturní centrum. Zahraje Rezonanci na pěší vzdálenost skladatele Jana Trojana a v české premiéře skladbu On Jimmy Yancey nizozemského autora Louise Andriessena.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist