Stížnosti investorů a developerů na to, že povolování staveb v Praze se neúnosně dlouho vleče, v poslední době zesilují. Ať už to jsou odborné konference, zájmová sdružení, nebo studie, ze všech stran je slyšet kritika na současnou legislativu. Navíc se opět odkládá schválení nového návrhu pražských stavebních předpisů. Tedy vyhlášky stanovující požadavky na stavby a určující pravidla pro umísťování staveb. Asi nejvíce jsou viditelné dopady v oblasti výstavby bytů.

Loňský rok byl pro prodejce nových bytů v Praze, ale i například v Brně rekordní, stejně jako pro hypoteční banky. Byty mizí z nabídky nezvykle rychle. Developeři sice dávají průběžně do oběhu stále nové a nové projekty, ty ale často mají vyřízená potřebná povolení na stavbu ještě z předkrizové doby. Developeři dnes odkládají podání žádostí o územní povolení, protože čekají na nové stavební předpisy.

Letos je ještě z čeho vybírat, ale pokud by měla poptávka po novém bydlení pokračovat stejným tempem i v dalších letech, lidé se budou muset spokojit s omezenou nabídkou novostaveb. "Povolování nových bytů v Praze v podstatě zamrzlo, v roce 2015 byla povolena výstavba necelých 4000 bytů v nových bytových domech a trend v čase je klesající, což vůbec neodpovídá situaci na trhu," konstatuje Martin Červinka ze společnosti Bau-Invest Development.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.