Stížnosti investorů a developerů na to, že povolování staveb v Praze se neúnosně dlouho vleče, v poslední době zesilují. Ať už to jsou odborné konference, zájmová sdružení, nebo studie, ze všech stran je slyšet kritika na současnou legislativu. Navíc se opět odkládá schválení nového návrhu pražských stavebních předpisů. Tedy vyhlášky stanovující požadavky na stavby a určující pravidla pro umísťování staveb. Asi nejvíce jsou viditelné dopady v oblasti výstavby bytů.

Loňský rok byl pro prodejce nových bytů v Praze, ale i například v Brně rekordní, stejně jako pro hypoteční banky. Byty mizí z nabídky nezvykle rychle. Developeři sice dávají průběžně do oběhu stále nové a nové projekty, ty ale často mají vyřízená potřebná povolení na stavbu ještě z předkrizové doby. Developeři dnes odkládají podání žádostí o územní povolení, protože čekají na nové stavební předpisy.

Letos je ještě z čeho vybírat, ale pokud by měla poptávka po novém bydlení pokračovat stejným tempem i v dalších letech, lidé se budou muset spokojit s omezenou nabídkou novostaveb. "Povolování nových bytů v Praze v podstatě zamrzlo, v roce 2015 byla povolena výstavba necelých 4000 bytů v nových bytových domech a trend v čase je klesající, což vůbec neodpovídá situaci na trhu," konstatuje Martin Červinka ze společnosti Bau-Invest Development.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se