Lékaři ve čtyřmilionovém městě Recife na samém východním výběžku Brazílie se loni v srpnu museli začít zabývat problémem, s nímž se nikdy předtím nesetkali. "Začaly se rodit děti, které měly až k obočím normální hlavu, jenže pak neměly téměř žádná čela a objevil se velmi podivný tvar lebky," popsala pro americký list New York Times expertka na infekční nemoci Celina M. Turchiová z brazilského výzkumného ústavu Oswaldo Cruz Foundation. Šlo o příznaky neurologické vývojové poruchy u novorozeňat − mikrocefalie.

Hlavním podezřelým je málo probádaný virus zika. Tehdy lékaři ještě nevěděli, že první Brazilci se jím nakazili zřejmě už o rok dříve, kdy do ordinací ve městě Natal na sever od Recife začali chodit infikovaní pacienti.

Úřady na začátku nákazu podcenily. "Z viru zika nemáme strach. Je to neškodná nemoc," řekl loni na jaře Artur Chioro, někdejší ministr zdravotnictví v Brazílii. Až raketový skok v počtu mikrocefalií přinutil brazilskou vládu a tamní úřady k razantní akci. Zatímco každoročně se v Brazílii narodí 150 dětí s touto neurologickou vadou, tak od loňského srpna jejich počet dosáhl zhruba pěti tisíc.

Krabička plná překvapení

Spojitost mezi virem zika a mikrocefalií vědci ještě jasně neprokázali. Je možné, že vývojovou poruchu u dětí může způsobovat souběh několika infekcí. Experti také pracují s hypotézou, že za vysokým výskytem může být i využívání insekticidů, které brazilské úřady v rámci boje proti komárům přidávaly do vody.

Děti postižené mikrocefalií mohou trpět řadou různých obtíží. Mezi ně se řadí například horší intelektuální schopnosti, opožděný vývoj či potíže se sluchem, chůzí nebo s polykáním.

5000 dětí

se v Brazílii od loňského srpna narodilo s mikrocefalií. Vědci se domnívají, že za tím stojí virus zika. Spojitost ale musí dokázat.

1,5 milionu

Brazilců se už podle odhadů nakazilo virem zika. Další statisíce onemocněly v jiných zemích, mezi nejvíce postižené patří například Venezuela nebo Kolumbie.

4 miliony

lidí se mohou nakazit virem zika do konce letošního roku, odhaduje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Vědci ale zdůrazňují, že každé dítě je jiné, a proto se případ od případu může lišit. Některé z nich mohou vést téměř běžný život. Například server BBC nedávno přinesl příběh čtyřiadvacetileté Brazilky Any Caroliny Caceresové, která se s mikrocefalií narodila. "Je to jako krabička plná překvapení. Můžete mít vážné potíže, nebo taky ne," řekla. "Vyrostla jsem, šla do školy a na univerzitu. Dneska je ze mě novinářka a píšu si svůj blog," uvedla Caceresová, která během svého života podstoupila pět operací.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se