Evropská centrální banka v březnu snížila úrokové sazby hlouběji do záporného pásma. Komerční banky v eurozóně už platí 0,4 procenta z peněz, které si u ní ukládají. Spolu s navýšením programu odkupu dluhopisů o 20 miliard eur měsíčně to je další poměrně razantní krok ke stimulaci evropské ekonomiky. Máme se bát, že se dotkne našich úspor v bance?

Zatím určitě ne. Chybí k tomu dva kroky. Záporné sazby by nejdřív musela zavést také Česká národní banka. Kromě toho by je poté musely komerční banky přenést na své klienty. První krok je pravděpodobnější než ten druhý. ČNB skutečně začíná uvažovat o tom, zda záporné sazby zavést. Nebyla by v Evropě první. Sazby v negativním pásmu kromě ECB drží i švýcarská či dánská centrální banka.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se