Marian Kotleba se možná bude durdit, ale marná sláva: když někdo vypadá jako fašista, mluví jako fašista, těžko si může stěžovat, že se o něm natvrdo řekne, že je fašista. Slovenský prezident Andrej Kiska se rozhodl, že kolem vůdce Ľudové strany Naše Slovensko nebude našlapovat, protože "věci je potřeba pojmenovávat bez obav, jasně a přímo". A dodal, že nikdy nepřipustí, aby se politické strany, které inklinují k fašistům, považovaly za normální partnery.

Je to záslužné nejen v kontextu Slovenska, ale i celé Evropy, které hrozí, že začne nepozorovaně hnědnout. Znepokojivou možností ale je, že Kotlebovi už označení za fašistu nevadí, protože za odpudivý považuje naopak výraz "demokrat". A sází na to, že skupina voličů, která to vidí podobně, bude dál sílit…

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru