Za poslední čtyři roky přišly na hlavní trh pražské burzy jen dvě firmy a leckdo jí vyčítal, že o ni není zájem. Minulý týden ale oznámily svůj záměr vstoupit na burzu hned dvě firmy − česká pobočka banky GE Money a společnost EP Infrastructure (EPIF), která patří do Energetického a průmyslového holdingu. Přesto šéf burzy Petr Koblic tvrdí, že současné dění zatím příliš neprožívá.

"Téměř všichni, kdo plánují prodej části firmy, zvažují takzvaný duál­ní proces. Mají možnost jít na burzu, nebo svůj podíl mohou prodat přímo konkrétnímu zájemci. Stává se, že majitel na poslední chvíli dostane nabídku na přímý prodej, a vstup na burzu se neuskuteční. Proto prožíváme až okamžik, kdy se s akciemi opravdu začne obchodovat," říká Koblic a připomíná loňskou privatizaci slovenské telekomunikační firmy Slovak Telekom. Plánovaný vstup na burzu slovenská vláda den před začátkem obchodování zrušila a svůj podíl prodala napřímo většinovému vlastníkovi − německému Deutsche Telekomu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se