Kdo si z koncertu britských Radiohead na pražském Výstavišti pamatuje dlouhé světelné tyče, ty „krápníky“ zavěšené z vršku pódia, z nichž po setmění "pršelo světlo", možná si také vzpomene, jak koncert končil.
Zpěvák Thom Yorke usedl za klávesy – mimochodem kompletně přikryté tibetskou vlajkou – a jako přídavek zazpíval True Love Waits, milostný "evergreen" uctívaný na koncertech tím spíš, že ho kapela nikdy nenatočila. Až teď. Právě vyšlo deváté studiové album Radiohead, jmenuje se A Moon Shaped Pool a vrcholí touto písní.
Za téměř sedm let od pražského koncertu se leccos změnilo. Uplynulo pět let od vydání posledního alba a čtyři od chvíle, kdy Yorke na koncertech uprostřed hitu Karma Police naposledy křičel: "Už jste se v té muzice ztratili?"
Na novém albu se nikdo ztrácet nebude − ani v návalech elektronických zvuků, ani pod vrstvami elektrických kytar, což byly od 90. let hlavní polohy zvuku Radiohead. Deska je nejkomornější a možná nejvíce prokomponovaná, jakou kdy kapela natočila. Vyžaduje soustředěný poslech, už jen pro to šelestění Yorkových rukou na klaviatuře v písni True Love Waits.
Kapela Radiohead v poslední dekádě výrazně ovlivnila hudební průmysl, když odešla od vydavatelství EMI a jako první z "velkých sestav" zůstala nezávislá. Desku In Rainbows z roku 2007 nabídla ke stažení zdarma nebo za částku, kterou si fanoušci sami určili, a za první den prodala milion kopií. Následné album The King of Limbs vydala takřka bez varování, což se v branži od té doby stalo pravidlem. Předloni zpěvák Thom Yorke svou sólovou nahrávku šířil přes službu BitTorrent. Teď ale Radiohead s ničím převratným nepřišli. Nové album v neděli vydali jako klasický digitální download, na CD a LP se objeví v červnu.
Posluchači Radiohead, nutno dodat, patří k těm trpělivějším. Byli u toho, když se pětice mladých Britů začátkem 90. let chopila tří elektrických kytar a částečně navázala na hlučný styl grunge. Prvotní úspěch se přičítal popularitě tehdejších britských "kytarovek", jejichž éru ovšem sofistikovaná a čím dál alternativnější kapela roku 1997 "ukončila" vydáním přelomového alba OK Computer.
To s následnou deskou Kid A patřilo k nejvlivnější hudbě z přelomu tisíciletí − desítky sestav od té doby následovaly Radiohead, to znamená přešly od kytar k elektronickým syntezátorům, od melodických písní k rafinovaným kompozicím. Doteď skladby od Radiohead interpretují jazzový klavírista Brad Mehldau či naposledy skladatel vážné hudby Steve Reich.
Ne každý měl pro ten obrat pochopení – nechvalně proslulý je esej spisovatele Nicka Hornbyho, jenž pravil, že se posluchači desky Kid A musí „podat paranoidní atmosféře přelomu tisíciletí“ a trpělivě luštit úryvky textů, „jinými slovy vám musí být šestnáct“, jak napsal.
Ale posluchači zůstali Radiohead věrní i v poslední dekádě, kdy kapela přesunula důraz z práce s nástroji na práci se zvukem, vytváření beatů a smyčkování tanečních rytmů.
Neměnila se – a nemění ani na nynější desce – jediná věc: originální tenorový hlas Thoma Yorka, jenž s falzetem křehkým jako zvuk smyčcového nástroje zpívá o odcizení, samotářství či izolaci.
Nynější posun je v tom, že Yorke lásku k elektronické hudbě vyznává sólovými nahrávkami a hlavní slovo nad novinkou Radiohead zjevně přenechal kytaristovi Jonnymu Greenwoodovi. Tento absolvent klasické kompozice už v polovině 90. let nadšeně hovořil o moderních skladatelích vážné hudby Olivieru Messiaenovi či Krzysztofu Pendereckém, s nímž od té doby spolupracoval. Dnes Greenwood působí jako rezidenční skladatel orchestru BBC a složil muziku k několika filmům včetně čtyři roky starého Mistra, kterou mu natočilo komorní těleso London Contemporary Orchestra.
To nyní kytarista přivedl také na desku Radiohead a jeho zvuk zakomponoval do více než poloviny z jedenácti nových písní. Čtvery housle, čtyři violy, pět violoncell, třináctičlenný ženský sbor a kontrabas jsou na albu A Moon Shaped Pool takřka všude. Hrají podkresy, celé motivy i drobné repetitivní figury, které se přelévají z levého do pravého kanálu, někdy z písně do písně.
V závěru skladby Glass Eyes nad klavír − chvílemi pouštěný pozpátku − vyšplhá violoncello. V písni Decks Dark, typicky složené z několika rozvitých pasáží, ženský sbor vytváří "operní" kontrapunkt k repetitivnímu zpěvu a klávesám. A změnily se také rytmy: skladba Present Tense stojí na akustické kytaře a rytmu jako ze samby, v taneční Ful Stop se přidává druhý bubeník.
Radiohead
A Moon Shaped Pool
XL Recordings 2016
Když Radiohead před týdnem vydali animovaný klip k singlu Burn The Witch, v němž jakýsi úředník navštíví vesnici a občané jej málem upálí, hned se spustila debata, zda jde o narážku na uprchlickou krizi nebo Donalda Trumpa.
S interpretací se u Radiohead musí opatrně. Není to tak dávno, co novinář Chuck Klosterman zveřejnil analýzu toho, jak album Kid A prý na minutu přesně předpovědělo teroristické útoky z 11. září.
Je ovšem fakt, že Radiohead se nadále obrací ke specifickému publiku. "Jsem příšera, jsem nechutnej," zpíval Thom Yorke už v dávném hitu Creep a na následující desce ještě přidal: "Chtěl bych patřit k lidskému pokolení."
Jestli něco, možná se nové písně Radiohead dají přebrat tak, že "svobodně uvažujícím lidem", jak o svých fanoušcích Yorke hovoří, už nehrozí nebezpečí jen ze strany korporací, establishmentu a moderních technologií, o čemž Radiohead vždy zpívali, ale teď také od druhých. Že se ve společnosti "smráká" nad individui, outsidery a "podivíny", a že kdo příliš "vybočuje" z davu, špatně skončí.
O to bylo krásnější, co kapela udělala v neděli v osm večer, kdy nové album vyšlo. Ve stejný okamžik spustila britská BBC "poslechovku pro celý svět" a desku pouštěla píseň po písni, zatímco se z celého světa na Twitteru hromadily reakce. Možná že radost z kolektivního poslechu leckomu vyvážila nedávné kolektivní oplakávání letos zesnulých hudebníků, Davidem Bowiem počínaje a Princem konče.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist