Když britský deník Financial Times spolu s poradenskou agenturou McKinsey vybíraly nejlepší ekonomickou knihu loňského roku, zvolily Vzestup robotů od amerického podnikatele a spisovatele Martina Forda.

Ten v ní detailně popisuje rizika a výzvy, jimž bude v příštích letech čelit společnost, v níž budou hrát čím dál větší roli chytří roboti. "Dočkáme se i uměle vytvořených knih," řekl HN.

HN: Rozšířenou představou je, že robotizace postihne především dělníky v továrnách, vy ale ve své knize Vzestup robotů nabízíte jiný výklad − že profese, které zaniknou, budou i ty, jež nyní zaměstnávají vysokoškoláky, takzvané bílé límečky.

Je to tak. Klíčovou technologií je strojové učení, tedy přístroje, které používají chytré algoritmy a jejich systémy se při zpracovávání dat a úkolů mohou učit. Dokážou se samy rozhodovat, řešit problémy, které nyní mají na starost lidé. Takže pokud je vaší prací rutinní zpracovávání burzovních informací nebo právních smluv, nahradit vás robotem může být podstatně jednodušší než dělníka v továrně, protože tam to obnáší náročné mechanické zařízení − robot se musí pohybovat, což je dražší. Automatizace mezi bílými límečky už je dávno v běhu a postihuje právní či novinářské profese, účetnictví, bankovnictví. A bude toho přibývat.

HN: Silná automatizace probíhá od 80. let. Jak se od ní liší to, čemu nyní někteří říkají nástup Průmyslu 4.0?

Hlavní rozdíl je, že přístroje se začínají v práci chovat jako lidé. Postupně budou moct nahrazovat mnohem širší spektrum pozic. V minulosti se lidé přesunuli z farem do továren nebo do obchodů, ale kam půjdou, když většinu profesí, které probíhají na hodně rutinní, automatické bázi, nahradí roboti? Dosud stroje fungovaly jako naši pomocníci, teď začnou lidi nahrazovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.