Podle agentury Bisnode bylo loni v České republice založeno 26 100 společností s ručením omezeným, které jsou ze tří čtvrtin vlastněny fyzickými osobami. Do podnikání formou s. r. o. se pustilo celkem 28 883 fyzických osob. A protože se zdá, že podnikání na živnostenský list vyšlo z módy, dovolím si zjednodušit genderovou analýzu pouze na příklad tohoto vzorku společností vlastněných fyzickými osobami.

Není překvapením, že 66 procent nových majitelů firem typu s. r. o. jsou muži. Nejvíce se do podnikání pustily věkové kategorie 30 až 39 let a 40 až 49 let, kde je zastoupení mužů dominantní, více než 74 procent. Předpokladem je, že se pro samostatnou dráhu rozhodli muži plní elánu s cílem uplatnit zkušenosti získané v zaměstnaneckých poměrech. I mezi 18 až 29 lety byla jednoznačná převaha mužů, téměř 74 procent. V jejich případě spatřuji rozlet spíše ve formě dnes tolik populárních start-upů, které začínají dělat tradičním zaměstnavatelům vrásky na čele. Příkladem je neutuchající zájem o byznysový akcelerátor xPort, otevřený na VŠE v lednu 2015. Pro shrnutí tedy bylo nově podnikajících mužů před padesátkou 15 233, více než polovina z celkového počtu fyzických osob, zatímco žen do 50 let bylo necelých 18 procent.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru